jak objawia się nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to jednak z najczęściej występujących nietolerancji u dzieci. Pojawia się, w sytuacji gdy organizm malucha nie wytwarza enzymu – laktazy, który jest niezbędny do rozłożenia laktozy. Jak objawia się taka nietolerancja? Dziecko po spożyciu produktu cukrem mlekowym, ma silne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy wynika z braku enzymu, który rozkłada cukier mlekowy, lub jego ilość w organizmie jest niewystarczająca. Wtedy laktoza nie jest rozkładana, tylko fermentowana przez bakterie. Podczas tego procesu produkowane są gazy i kwasy, które działają drażniąco na błonę śluzową jelit. Skutkiem tego jest wzrost ciśnienia osmotycznego treści jelitowej.

Do typowych objawów nietolerancji laktozy zaliczamy:

  • wzdęcia,
  • kolka niemowlęca,
  • ból brzucha,
  • nadmierne gazy,
  • „przelewanie się” w jelitach,
  • mdłości.

W przypadku nietolerancji, im więcej laktozy spożyjemy, tym dolegliwości będą silniejsze. Reakcja w tym przypadku jest dość szybka, wystarczy kilkanaście godzin, aby zaobserwować objawy.

Przeczytaj też: http://mitomamka.pl/krzywa-przegroda-nosowa-u-dziecka-jak-sie-objawia/

Jak sprawdzić, czy dziecko ma niedobór laktazy?

Jeśli zaobserwowaliśmy u dziecka niepokojące symptomy i podejrzewamy, że może mieć nietolerancję laktozy, powinniśmy wykonać test. Polega on na nie podawaniu nabiału dziecku przez okres dwóch tygodni. Przez ten czas powinniśmy obserwować samopoczucie swojej pociechy. Jeżeli zaobserwujmy coś szczególnego, powinniśmy to zanotować.

Gdy miną dwa tygodnie, możemy zacząć stopniowo wprowadzać małe ilości produktów mlecznych do codziennego jadłospisu malucha. Jeżeli coś zaobserwujemy to również to zapisujemy. Niepokojące objawy to biegunka, mdłości, gazy, czy wzdęcia. Bez różnicy, które wystąpią u naszego dziecka, powinniśmy skonsultować je z lekarzem.

Leczenie nietolerancji laktozy

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci polega wyłącznie na zmianie diety. Powinna być ona pozbawiona produktów, które mogą wywołać przykre dolegliwości, ale nie całkowicie. Zwykle wystarczające jest ograniczenie ilości spożywanej laktozy do dawki tolerowanej przez malucha.

Źródło: https://mamadokwadratu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here