Szybkie sposoby na obniżenie tętna

Obniżenie tętna wcale nie musi być trudnym i pracochłonnym działaniem. Warto poznać sprawdzone sposoby na unormowanie pulsu, by poprawić własne samopoczucie. Jak to zrobić?

Tętno jest bardzo ważnym parametrem, które może poinformować o kondycji serca. Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie jest, obok pulsu, ciśnienie krwi. W jaki sposób monitorować puls? Warto sprawdzić, ile uderzeń pojawia się na minutę. Jeśli puls nie przekroczy 70 uderzeń w ciągu minuty, można być mogą pojawić się choroby. Im wyższe tętno, tym większe ryzyko udaru oraz zawału serca.

Jak obniżyć tętno? Sprawne triki

Po pierwsze należy uspokoić i wyrównać oddech. Wdechy powietrza powinny być głębokie. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, należy go czym prędzej otworzyć i wdychać świeże powietrze. Jeśli jest taka możliwość, warto także udać się na zewnątrz budynku i spędzić tam czas aż do unormowania się tętna. Po wykonaniu głębokiego oddechu, należy uspokoić i spowolnić proces wydobywania się powietrza z płuc. Na chwilę zatrzymać powietrze wewnątrz organizmu, później powoli je wypuszczać. W ten sposób należy kilka razy powtórzyć oddechy, aż do unormowania tętna.

Inny ze sposobów polega na piciu wody, najlepiej zimnej i niegazowanej. Woda pozbawiona gazu eliminuje przykre konsekwencje picia wody, jak czkawka czy odbijanie się.

Sprawdzony sposób na obniżenie tętna polega także na napinaniu mięśni brzucha, jak podczas ćwiczeń fizycznych. Mięśnie należy utrzymać w napięciu przez około minutę.

Najczęstszym sposobem podwyższenia tętna jest zwiększenie poziomu stresu. Każdy sposób na pozbycie się przykrych konsekwencji stresującego trybu życia jest dobry. Na ogół sam fakt uświadomienia sobie, że organizm znajduje się po silnym stresem, to za mało, by go ograniczyć.

Warto pamiętać, że powyżej opisane sposoby na obniżenie tętna są tylko formami złagodzenia jego objawów. Jeśli podwyższone tętno utrzymuje się przed dłuższy czas, warto zastanowić się nad zasięgnięciem porady u lekarza. Utrzymujący się przez dłuższy czas podniesiony poziom pulsu może oznaczać rozwijającą się w organizmie chorobę. Takich objawów z pewnością nie można lekceważyć. Aby puls wrócił do normy, w dłuższej perspektywie może przydać się zmiana stylu życia.

Chociaż szybkie sposoby na obniżenie tętna sprawdzą się w awaryjnej, stresującej sytuacji, warto na przyszłość zadbać o siebie, czyli nabyć dobrych, zdrowych nawyków. W pierwszej kolejności należy rzucić palenie i alkohol, słowem – wszystkie używki. Kolejno warto postawić na zdrową, odpowiedzialną dietę. Makarony warto wybierać jedynie ciemne, pieczywo pełne ziaren, wykonane z wysokiej jakości mąki. Do walki z podwyższonym tętnem przydadzą się także organizmowi kasze oraz duże ilości warzyw i owoców. Ponadto należy zastanowić się nad soleniem potraw i podawaniu do napojów cukru. Przy tym, należy pić dużo wody.

Tętno jest bardzo ważnym parametrem kondycji organizmu. Jeśli nieoczekiwanie i często podnosi się, warto zastanowić się nad przyczynami i „planem naprawczym”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here