Słonecznik to nieodzowny element każdej kuchni. Jest to produkt sezonowy, ponieważ rośnie on tylko w okresie letnim. Niejeden z nas, podczas podróży samochodem podziwiał cudowną uprawę słoneczników. Widok tego bezmiaru pięknych, kwitnących roślin zapiera dech w piersiach. Oprócz przemysłowej plantacji słoneczników, istnieją również rośliny ozdobne, które nie nadają się do spożycia. Pełnią one bardziej reprezentacyjną funkcję, ponieważ ich kwiaty mają piękną słoneczną barwę, która przykuwa wzrok niejednego przechodnia.
Jadalną częścią tej pięknej rośliny, są jej pestki. Wykorzystywane są one bezpośrednio do jedzenia, jako element karmy dla zwierząt, czy przy produkcji oleju słonecznikowego.
Te małe łuskane ziarenka najwięcej wartości odżywczych mają, gdy są jedzone świeże. Często na targu można kupić duży kwiat słonecznika, którego pestki chętnie są obierane i wyjadane przez domowników. Niektórzy uważają, że łuskanie ziaren słonecznika tak wciąga, że nie są oni w stanie się oderwać.
Ziarna słonecznika mają dużą ilość witaminy E, doskonale obniżają poziom cholesterolu we krwi, chronią przed chorobami serca i rakiem.
Mimo dużej zawartości tłuszczu, są one wspaniałym dodatkiem do sałatek, koktajli, czy zdrowych ciasteczek.
Ziarna słonecznika można jeść surowe, lub uprażone. Obie te formy zachowują swoje właściwości, lecz zdrowsze są jednak jedzone bez przetworzenia termicznego. Prażone ziarna słonecznika mają natomiast bardziej orzechowy smak i są idealną przekąską jedzoną samodzielnie, lub jako dodatek do innych potraw.
Jak uprażyć słonecznik?
Są dwa sposoby prażenia wyłuskanych ziaren słonecznika.
Pierwsza metoda, to prażenie na patelni.
Potrzebna nam do tego będzie patelnia, najlepiej z nieprzywierającą teflonową powłoką, oraz dostęp do źródła ciepła, jakim jest kuchenka gazowa, lub elektryczna. Ziarna można prażyć z olejem, lub bez dodatku tłuszczu. Sposób wykonania jest taki sam, tylko w drugim przypadku dodajemy olej, najlepiej rzepakowy, lub oliwę z oliwek.
Na patelnię wlewamy odrobinę zimnej oliwy, następnie dodajemy pestki i mieszamy, by olej obtoczył słonecznik. Dopiero wtedy włączamy ogień. Możemy dodać również odrobinę soli, dla poprawienia smaku, lecz nie jest to konieczne. Po upływie 8-10 minut, ziarna powinny przybrać złoty kolor. Wtedy wyłączamy ogień i odstawiamy do ostudzenia.
Drugą metodą jest prażenie w piekarniku. Jest to równie szybka i prosta metoda obróbki ziaren. Słonecznik wysypujemy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę, następnie polewamy odrobiną oleju. Dla poprawy smaku możemy również posypać solą. Razem wszystko mieszamy, do połączenia się składników. Tak przygotowany słonecznik wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza i prażymy 8-10 minut. Warto w międzyczasie zobaczyć, czy nasze ziarna za bardzo się nie przypiekają. Najlepiej, jak ich kolor osiągnie złotą barwę. Po tym czasie piekarnik wyłączamy i odstawiamy słonecznik do wystudzenia.
Uprażony słonecznik, to idealna zdrowa przekąska. To świetny zamiennik chipsów, czy paluszków. Można go również podać podczas spotkania towarzyskiego, czy wieczoru we dwoje. Jest również idealnym dodatkiem do sałatek, nadając im orzechowy smak, czy jako element zdrowych ciasteczek, które są idealnym zamiennikiem słodyczy.