Jakie cechy powinien mieć dobry radca prawny

Zastanawiasz się nad karierą prawniczą? Nie jesteś pewny czy się nadajesz? Nie wiesz, jaką aplikację wybrać? A może poszukujesz specjalisty, który udzieliłby Ci porad prawnych i nie wiesz, do którego się skierować? Jakie przymioty powinny charakteryzować dobrego radcę prawnego? Czytaj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej!

Prawnik – kariera dla wytrwałych?

Po pierwsze, jak za pewne większość z nas wie, kariera prawnika nie należy do łatwych i szybkich. Na początku czeka nas 5 lat studiów, a potem w zależności od wyboru nawet 4 lata aplikacji, w przypadku radcowskiej – 3. A to dopiero początek…

Dlatego radca prawny musi wyróżniać się determinacją oraz dużą dawką wytrwałości i konsekwencji. Aby przez szereg lat pozostać skupionym na osiągnięciu jednego celu, trzeba naprawdę wiedzieć, czego się chce i posiadać umiejętność ustalenia priorytetów.

Mecenas a psycholog

Często zdarzają się przypadki, kiedy ludzie traktują udanie się do kancelarii radcowskiej po poradę prawną jak wizytę u psychologa. Jak bronić się przed obciążeniem emocjonalnym i jak nie dopuścić do takich sytuacji?

Przede wszystkim należy być asertywnym. Jest to cecha, którą z reguły trzeba nabyć, co nie jest wcale takie proste. Warto jednak popracować nad własną asertywnością i nie robić rzeczy wbrew sobie. Nie można być jednak niewyrozumiałym i nieczułym w stosunku do klientów. Większość z nich, to ludzie borykający się z problemami osobistymi dużego kalibru. Należy więc wykazać się empatią, ale potrafić jednocześnie zachować zdrowy dystans wobec sytuacji klientów, tak aby nie wpływała ona na nasze życie prywatne.

Konkurencja

Oczywiście jest to również profesja dla ludzi potrafiących odnaleźć się w selektywnych warunkach rynkowych. Najczęściej radca prawny pracuje w kancelarii lub korporacji. Musi posiadać gen rywalizacji oraz wysokie ambicje, aby poradzić sobie z konkurencją.

W przeciwieństwie do profesji prokuratora czy sędziego, które zapewniają posady państwowe, radcowie oraz adwokaci muszą radzić sobie sami, co ma oczywiście sporo zalet, jak i wady. Z pewnością jest to zawód cechujący się sporą niezależnością, z którą jednak należy się umiejętnie obchodzić. Kluczem do bycia dobrym radcą jest przede wszystkim zamiłowanie do tego, co się robi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here