korki

Piłka nożna jest jednym z najbardziej popularnych sportów, który uprawia się zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Poszczególne rozgrywki odbywają się także na różnych nawierzchniach, co wymaga dopasowania odpowiedniego obuwia. Jakie buty będą najlepsze na poszczególne boiska i na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? 

Dopasowanie do nawierzchni

Najważniejszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając buty do piłki nożnej jest rodzaj boiska, na której będzie odbywała się gra. Z tego względu osoby, które grają nie tylko okazjonalnie, ale często, w różnych porach roku i w odmiennych warunkach, będą zapewne potrzebowały co najmniej dwóch par butów, by zapewnić sobie komfort gry na danej nawierzchni. Największą popularnością jeśli chodzi o buty do piłki nożnej, cieszą się modele zwane lankami, które przeznaczone są do naturalnej, trawiastej murawy. Posiadają one wkręcone na stałe kołki o średniej długości, które zapewnią dobrą przyczepność na suchej oraz niezbyt utwardzonej nawierzchni. Para takich butów powinna wystarczyć osobom, które rekreacyjnie grają w piłkę w okresie letnim. W kontekście chłodniejszych i deszczowych pór roku, lepszym rodzajem obuwia będą jednak wkręty. Są one wyposażone w aluminiowe lub metalowe kołki, które są dłuższe i posiadają bardziej spiczaste końcówki niż lanki. Dzięki temu poradzą sobie na błotnistej i grząskiej murawie, nawet po gwałtownej ulewie przed meczem. Przydadzą się także w normalnych warunkach, jeśli przed rozgrywką murawa zostanie mocno zroszona. Na boiska ze sztuczną nawierzchnią trzeba z kolei wybrać turfy, a więc buty do piłki nożnej z krótkimi, ale licznymi wypustkami na podeszwie. Zapewniają one równomierne rozłożenia ciężaru ciała na stopie, a przez to stabilność i amortyzację. W kontekście gry na hali optymalnym wyborem są natomiast halówki, czyli obuwie o płaskiej podeszwie, najczęściej gumowej. Takie buty zapewnią większą amortyzację i lepszą przyczepność.

O czym jeszcze pamiętać? 

Wybierając buty do nawierzchni trawiastej warto kierować się również zajmowaną na boisku pozycją. Obrońcy wybierają zwykle dłuższe i bardziej kanciaste korki, dzięki którym mogą się lepiej zastawić. Z kolei osoby grające w przednich formacjach stawiają z reguły na szybkość i zwrotność, a w takim przypadku optymalne są bardziej zaokrąglone wkręty. Najlepiej wybierać również buty do piłki nożnej, które będą stosunkowo lekkie, a także dobrze dopasowane do stopy. W ten sposób gwarantują doskonałe wyczucie piłki, które może być nieco mylne, jeżeli wybierze się zbyt duży rozmiar obuwia. Przylegające buty sprzyjają też chronieniu stopy przed ewentualnymi skręceniami stawu skokowego. Najlepiej przejrzeć oferty sklepów internetowych, np. https://www.butyzakupy.pl/pol_m_Buty-sportowe_Buty-do-pilki-noznej-480.html i wybrać buty do piłki nożnej dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here