Skuteczne praktyki podczas poszukiwania pracy

Poszukiwanie pracy nie jest prostym działaniem, ponieważ wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i energii. Żeby cały wysiłek nie poszedł na marne, dobrze jest wykorzystać wszelkie dostępne sposoby, które zostały sprawdzone przez wielu szczęśliwych pracowników. Bardzo ważne jest, by nie popełniać pewnych błędów, które od razu zdyskredytują kandydata ubiegającego się o pracę.

Najważniejsze w szukaniu pracy jest właściwe zaprezentowanie się rekruterowi. Aktywność w sieci to tylko jedna z dróg do nowej kariery, jednak obecnie mało kto może sobie wyobrazić szukanie pracy bez tego sposobu. Warunkiem zdobycia pracy jest oczywiście pozytywny wizerunek. Może to nawet przesądzić o zdobyciu dobrej pracy. Wielu ludzi popełnia błąd, ponieważ zupełnie to bagatelizuje. Jeżeli szukasz pracy przez Internet – warto przeczytać polecany artykuł na ten temat.

Uważaj na to, co udostępniasz!

W dobie mediów społecznościowych trzeba wykazać się wielką ostrożnością. W trakcie poszukiwania pracy nierozsądnie publikowane treści mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Ponad połowa specjalistów ds. HR przegląda informacje online, aby zdobyć jak najwięcej wiadomości o kandydatach. Najlepiej, gdy umieścimy aktualny profil w sieciach takich jak LinkedIn. Dobrze pamiętać, by nie publikować treści obrażających innych ani wulgarnych wpisów. Wszelkie przejawy bezczelności i braku szacunku z pewnością przekreślą szanse na udaną karierę zawodową.

Na tym polega rola rekruterów, że sprawdzają oni również wiarygodność informacji zamieszczonych w CV z tymi znalezionymi w Internecie. Dlatego w trakcie szukania pracy szczególnie musimy zadbać o prezentację swojej osoby na forum publicznym, sprawdzając ustawienia prywatności oraz to, co inni o nas piszą, by stworzyć spójny wizerunek online. Mimo wszystko jest możliwe uporządkowanie treści i rozgraniczenie widoczności prywatnych danych, by nie trafiały do ogółu.

Zadbaj o list motywacyjny i CV

Wielu ludzi popełnia błąd kładąc główny nacisk na swoje CV i zupełnie pomija wagę listu motywacyjnego. To złe podejście, które pozbawia szans na pozytywne rozpatrzenie kandydatury. List motywacyjny powinien być sformułowany profesjonalnie i skierowany bezpośrednio do pracodawcy. Jego treść ma stanowić uzupełnienie życiorysu. Jeżeli CV zostało źle skonstruowane, to sam list nie pomoże w zdobyciu angażu. Curriculum Vitae jest swoistą reklamą naszego doświadczenia zawodowego, osiągnięć, kwalifikacji i umiejętności. Oba dokumenty powinny być skonstruowane w odpowiedniej formie, zgodnej z obowiązującymi standardami. Tylko te działania zagwarantują przejście do kolejnego etapu rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. Przydatne wskazówki, jak się do niej przygotować możesz przeczytać w artykule „Jak dobrze się zaprezentować na rozmowie o pracę? Poradnik”.

W serwisach pracy dostępne są porady i narzędzia pomocne w procesie poszukiwania zatrudnienia. Właśnie na „aplikuj.pl” można na ten temat przeczytać oraz poznać aktualne oferty pracy. Jeżeli kwalifikacje kandydata spełniają wymagania pracodawcy, to nudny list na pewno nie zablokuje zaproszenia na rozmowę o pracę, jednak w przypadku pewnych braków w kompetencjach taki list może być kluczowy.

Działania poza siecią

Oczywiście to, co działa online można zrealizować offline. Pasywne poszukiwanie pracy odbywa się poprzez sieć ludzi, którzy nam ufają i polecają naszą kandydaturę znajomym pracodawcom. Jednak to, czy mogą pomóc i w jakiej formie to zrobią, zależy w dużej mierze od branży i pozycji. W każdym momencie trzeba dbać o swój wizerunek i dobre relacje, poinieważ nigdy nie wiadomo kiedy znajomości mogą zaowocować zdobyciem angażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here