Sztuka rysowania

W dzieciństwie niemalże wszyscy z przyjemnością oddawaliśmy się sztuce rysowania. Już w przedszkolach i szkołach podstawowych otrzymywaliśmy zadania polegające na pokolorowaniu wydrukowanych bądź występujących w książkach obrazków bądź własnoręcznym przygotowaniu szkicu, rysunku czy jeszcze innej grafiki. Sprawiało nam to sporą przyjemność i zawsze chętnie wykonywaliśmy tego typu prace, często starając się rozwijać swoje artystyczne umiejętności i w kolejnych latach pracując nad nimi coraz bardziej. Z czasem nasze życie staje się jednak wymagające i przez to nie dysponujemy już w nim tak dużą ilością wolnego czasu jak dawniej. Brakuje nam go na każdym kroku, dlatego próbujemy go jak najlepiej zużytkowywać i raczej nie „marnujemy” go na oddawanie się beztroskiemu rysowaniu. Jest to niestety błąd, bo gdybyśmy stworzyli z rysowania swoją pasję, moglibyśmy z jej pomocą zawsze się odprężyć i odpocząć. Powróćmy zatem do swoich standardowych zainteresowań z okresu dzieciństwa i przekonajmy się sami, że skupianie się wyłącznie na samej pracy czy innych obowiązkach nie jest dobrym sposobem na wiedzenie udanego życia.

Oczywiście skoro już od paru ładnych lat nie mieliśmy nawet ołówka w swojej dłoni, narysowanie nawet najprostszego obrazka sprawi nam początkowo sporą trudność. Będziemy musieli bardzo się natrudzić, aby wykreować na kartce postać przypominającą zwierzątko czy człowieka. Zacznijmy zatem od podstaw i nie narzucajmy sobie od razu zbyt dużego tempa pracy. Sprawdźmy w sieci, jak narysować ptaka i zanim przejdziemy do szkicowania ludzkich postaci, nauczmy się wykonywać te podstawowe rysunki. Jeżeli nasz talent artystyczny jest niemalże zerowy, możemy nawet sięgnąć po książki czy podręczniki przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolnym. Razem z nimi przechodźmy przez kolejne lekcje rysowania i uczmy się szkicować podstawowe figury geometryczne, najprostsze zwierzątka, postacie czy bardziej skomplikowane wzory. Musimy wykazać się tutaj sporą determinacją i zawzięciem. Sztuki rysowania nie da się bowiem opanować w ciągu jednego dnia – nawet najlepszym i najbardziej utalentowanym artystom może to zająć kilkanaście lat, a tak naprawdę i po tym czasie nie będą oni wszechwiedzącymi mistrzami.

Zamiast niepotrzebnie i bezsensownie skupiać się na jak najszybszym opanowywaniu kolejnych umiejętności, zacznijmy czerpać czystą radość z oddawania się swojemu hobby. Bo tak naprawdę nie musimy wcale sprawdzać, jak narysować ptaka, aby przenieść go na czystą kartkę papieru. Nasze rysunki nie muszą być idealnie – raczej nie będziemy przecież prezentować ich w galeriach sztuki czy na własnych stronach internetowych. Zwykle zresztą te perfekcyjnie odtwarzane obrazy nie są zbyt interesujące. Wielu jest bowiem takich rysowników na świecie, którzy potrafią doskonale rysować, ale mimo wszystko nie osiągają dużej sławy, bo ich prace są najzwyczajniej w świecie nudne. Bawmy się więc rysowaniem i kombinujmy ze swoimi obrazami. Pozwalajmy sobie na różnorodne wariacje, które w przypadku sztuk artystycznych zdecydowanie są wskazane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here