Porady i sposoby jak sprawdzić kontrahenta i firmę, z którymi będziemy współpracować

Niebawem masz zacząć współpracę z nowym potencjalnym kontrahentem, ale nie wiesz czy dana firma jest rzetelna i solidna? Zastanawiasz się czy podpisać z daną firmą kontrakt albo umowę? Możesz sprawdzić potencjalnego kontrahenta.

Zastanawiasz się zapewne jak sprawdzić firmę, aby jej przedstawiciele nie zorientowali się, że ich sprawdzasz. Oczywiście bez problemu możesz to uczynić. Pierwszą i podstawową sprawą jaką powinniśmy sprawdzić, czyli dowiedzieć się na kogo dana firma jest zarejestrowana, a także czym dana firma zajmuje się wg oficjalnych zapisów. Miejscem do sprawdzenia takich informacji są rejestry publiczne, które są dostępne w internecie. Możesz sprawdzić także Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli popularnym KRS.
Innym sposobem jak sprawdzić firmę są giełdy długów dostępne w internecie, a także rejestry informujące o kondycji wypłacalności firm, z których możemy dowiedzieć się czy dana firm nie ma jakiś zadłużeń. Giełdy długów natomiast są serwisem, na którym przeważnie firmy windykacyjne wystawiają długi swoich dłużników, aby zmobilizować ich do spłaty publicznym potępieniem i publiczną informacją o ich zadłużeniu.
Jeżeli nie wiesz jak sprawdzić firmę samemu, to możesz skorzystać ze specjalistów, czyli firm, które przeprowadzają wywiady gospodarcze i sprawdzają potencjalnych kontrahentów. Takie firmy i usługi z roku na rok stają się coraz bardziej popularne szczególnie wśród dużych firm i korporacji.
Natomiast najprostszym sposobem jak sprawdzić firmę, to internet. Możesz samemu prześwietlić media społecznościowe i stronę internetową danej firmy. Możesz poszukać informacji na temat tej firmy na forach, gdzie klienci i byli współpracownicy dzielą się opiniami na temat danej firmy. Z takich miejsc powinieneś wyszukać, tylko prawdziwe komentarze, które nie są pisane przez konkurencję albo samą firmę, która wystawia sobie pochlebne recenzje. Przeważnie łatwo odróżnić prawdziwe komentarze i opinie od tych skrajnie pozytywnych albo skrajnie negatywnych i złych.
Jeżeli nie jesteś pewny jak sprawdzić firmę potencjalnego kontrahenta, to możesz o pomoc poprosić prawnika, z którym współpracujesz. Adwokat powinien doradzić Ci rzetelnie jak najlepiej sprawdzić taką firmę, a także dowiedzieć się czy czegoś nie ukrywają. Możesz także poszukać osobiście byłych pracowników danej firmy, którzy być może podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat danej firmy.
Jeżeli chcesz wiedzieć jak sprawdzić firmę, to powinieneś także wiedzieć, że dana firma musi wydać Ci zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i innych urzędów o nie zaleganiu ze składkami i opłatami. Często już wtedy możesz dowiedzieć się czy Twój potencjalny kontrahent jest profesjonalistą i czy nie ma nic do ukrycia.
Podsumowując. Jeżeli wiesz już jak sprawdzić firmę swojego potencjalnego kontrahenta, to pamiętaj, aby zawsze korzystać z tej opcji, ponieważ warto zainwestować czas i pieniądze na początku aniżeli potem mieć problemy z nieodpowiedzialnym i niewypłacalnym kontrahentem, którego wcześniej nie sprawdziliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here