System informatyczny do obsługi magazynu

Zarządzanie pracą magazynu wymaga przetwarzania olbrzymiej liczby informacji oraz koordynowania dużej ilości procesów logistycznych. Często, jest to zadanie przerastające możliwości obliczeniowe nie tylko jednej osoby, ale nawet całego grona wykwalifikowanych pracowników. Wbrew pozorom, dotyczy to niemal wszystkich typów magazynów, niezależnie od typu asortymentu, z którym pracują oraz niezależnie od ich rozmiaru. Dlatego managerowie i kierownicy magazynów decydują się na wybór specjalnych rodzajów oprogramowania, które będzie kompleksowo obsługiwać magazyn i wszystkie zachodzące w nim procesy. Poniżej poświęcamy nieco miejsca tej tematyce, dowiesz się jakie możliwości powinien oferować dobry program magazynowy oraz po który z nich warto sięgnąć.

Program do zadań zwykłych – i specjalnych. Czyli jakie wybrać wsparcie dla magazynu

Program magazynowy powinien być dostosowany do „życia” typowego magazynu i zachodzących w nim na co dzień procesów. Powinien przede wszystkim pozwalać na koordynowanie procesami i działaniami, a także wywoływanymi przez nie zdarzeniami. Jest rzeczą oczywistą, że możliwość dokładnego kontrolowania przebiegu wszystkich procesów jest świetnym sposobem na poprawę funkcjonowania danego magazynu, na optymalizację podejmowanych działań, zwiększenie wydajności oraz redukcję kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem.

Do zadań najważniejszych należy: możliwość kontrolowania asortymentu, przyjmowania przesyłek (na przykład na podstawie awizacji), przeliczanie stanu magazynowego wg różnych jednostek (sztuki, kartony, palety, warstwy), odczytywanie kodów, weryfikacja jakościowa towarów oraz uzupełnianie ich informacji, zlecanie drukowania etykiet oraz obsługa różnego typu kodów (w tym podstawowych: kreskowych).

Zadania takie realizuje program magazynowy WMS, po który sięgnęło wiele przedsiębiorstw w naszym kraju. Jest to program o bardzo elastycznym zastosowaniu, który nadaje się do obsługi pracy zarówno magazynów budowlanych, spożywczych, lakierniczych, jak i chemicznych, medycznych, farmaceutycznych oraz wielu innych. Jego rozmaite udogodnienia, aplikacje i funkcje nadają się do stosowania zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem twojej placówki.

Program informatyczny a rozwój magazynu

Wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu magazynów można by z łatwością zneutralizować lub na trwałe usunąć, jeśli tylko zastosuje się odpowiedni program magazynowy. Pozwala szybko zlokalizować poszukiwany towar, utrzymywać łączność pomiędzy wybranymi urządzeniami elektronicznymi oraz śledzić ich ruch. Również obroty w obrębie stanu magazynowego nie pozostają bez nadzoru – wszystkie są na bieżąco aktualizowane w systemie magazynowym.

Nie umkną ci też daty realizacji zamówień, daty przydatności danych towarów i produktów do użycia; z łatwością odnajdziesz też wybrane numery egzemplarzowe lub inne grupy produktów, zgodnie z dowolnie wybraną klasyfikacją. Możesz również szybko i z łatwością przeprowadzić inwentaryzację (ogólną lub cząstkową) swojego magazynu.

Użytkownicy systemów magazynowych wskazują, że głównym plusem wynikającym z możliwości aktywnego śledzenia stanów magazynowych jest bardziej spójna dynamika zamówień. W dłuższej perspektywie pozwala to na sprawniejsze funkcjonowanie całego magazynu i podniesienie jego dochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here