Suplementy czy zdrowa dieta

W aptekach, drogeriach, sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy tysiące opcji suplementów. Tabletki, kropelki, proszki we wszystkich pojemnościach i rodzajach. Mamy do wyboru witaminy, składniki mineralne, błonnik, kwasy tłuszczowe, probiotyki i aminokwasy. Kiedy powinniśmy stosować suplementy i czy są one konieczne podczas stosowania zdrowej diety?

Suplementacja nie może zastąpić zdrowej diety

Naukowcy udowadniają, że zdrowa i zbilansowana dieta może dostarczyć naszemu ciału wszystkich potrzebnych składników odżywczych. No właśnie – zdrowa dieta. Wiele osób decyduje się na suplementacje, żeby nadrobić niedobory spowodowane ubogą dietą. Zazwyczaj decydują się one na suplementy bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem. Bazują na wiedzy zdobytej w Internecie i reklamach. Mogłoby się wydawać, że jeżeli już nie dostarczamy sobie zdrowych składników z pożywienia, to suplementacja to druga najlepsza opcja. Stosowanie suplementów na własną rękę może być jednak niebezpieczne.

Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste czy ryby dostarczają nam wielu witamin i składników mineralnych w małych ilościach. Dopiero cała dieta pozwoli nam na ,,uzbieranie” odpowiednich dawek witamin. Suplementy dostarczają nam naraz duże dawki danego składnika i w połączeniu z codzienną dietą może to oznaczać zbyt dużą dawkę danej substancji. Również mieszanie dużej ilości tabletek może zagrażać naszemu zdrowiu. Wysoce przyswajalny wapń pochodzący z tabletek może np. zaburzyć wchłanianie żelaza z diety.

Czy są suplementy, które powinniśmy spożywać nawet przy zdrowej diecie?

Taka decyzja powinna być poparta przez lekarza lub dietetyka, ale istnieje kilka wyjątków, kiedy suplementy są wskazane. Należy do nich witamina D. Jej małe ilości znajdziemy w pożywieniu, ale większość tej witaminy tworzy nasza skóra pod wpływem słońca. Na naszej szerokości geograficznej od jesieni do wiosny ciężko o słońce, dlatego w tym okresie wszyscy powinniśmy stosować suplementację.

Witaminy w tabletkach to również dobry pomysł w przypadku diet eliminacyjnych. Osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską powinny stosować suplementację witaminy B12, ponieważ występuje ona tylko w produktach zwierzęcych. Przy tak restrykcyjnych dietach warto sprawdzić ilości innych składników odżywczych w ciele i albo zmienić dietę, albo zastosować suplementację.

Zanim kupisz tabletki przyjrzyj się swojej diecie

Nawet kiedy odżywiamy się zdrowo, możemy dopuścić do niedoborów. Wystarczy zapomnieć o jednej grupie produktów albo spożywać zbyt mało danego składnika. Częstym błędem jest pomijanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy A,D, E i K albo roślin strączkowych bogatych w witaminy z grupy B. Zanim zdecydujesz się na zakup suplementów, porozmawiaj z dietetykiem i zmień dietę. Wypróbuj dietę pudełkową przygotowaną przez specjalistów – https://bedietcatering.pl/krakow/. Taka dieta dostarczy Ci wszystkich potrzebnych składników i to w odpowiednich ilościach. Przy takiej diecie od razu odczujesz efekty w samopoczuciu, energii, wynikach na siłowni czy wyglądzie włosów, skóry i paznokci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here