przechowywanie w małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy. Jednak wielu mieszkańców takich mieszkań często boryka się z problemem zagracenia mieszkania rzeczami, które nie sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi. W takim przypadku niezbędna jest odpowiednia organizacja systemu przechowywania. Architekt wnętrz Magda Knappe podpowiada, jak to zrobić.

Istnieją rozwiązania w zakresie wykorzystania powierzchni małego mieszkania do przechowywania różnych rzeczy, w tym wielkogabarytowych: najlepiej, gdy maksymalna liczba takich miejsc jest przewidziana na etapie projektowania mieszkania. Jednak w każdym domu, zawsze pojawiają się nowe rzeczy, które też trzeba gdzieś trzymać – i wtedy przed właścicielami pojawia się pytanie: jak je urządzić tak wygodnie, jak to tylko możliwe?

Pierwsza opcja to pojemna szafa o maksymalnej wysokości najlepiej do sufitu mieszkania. Tutaj ważne jest, aby odpowiednio zorganizować przestrzeń wewnętrzną: w jednej części zapewnić więcej miejsca na tak duże rzeczy jak snowboard czy narty; w innym – skupić się na przechowywaniu odzieży wierzchniej itp. Należy zwrócić uwagę na następujący niuans: optymalne jest kupowanie szafek w małych mieszkaniach, przewidując, do czego będą używane: na pamiątki i książki mogą mieć głębokość 30 cm. W przypadku ubrań, najlepiej użyć głębokości 60 cm.

Drugim rozwiązaniem są antresole, które są dobrym miejscem do przechowywania sezonowych butów i ubrań, narzut i innych artykułów gospodarstwa domowego, a także artykułów sportowych, takich jak buty i kaski narciarskie, kijki narciarskie, rakiety tenisowe i inne. Zaletą antresoli jest to, że przestrzeń pod spodem jest wolna, a przestrzeń pod sufitem się nie marnuje. Wygodnie byłoby, gdyby dostęp do antresoli był z różnych stron.

Zdarza się, że w mieszkaniu są wnęki – są one idealnym miejscem do wykorzystania w zależności od wielkości np. w drążki na wieszaki.

Następną opcją jest przekształcenie rzeczy w elementy dekoracyjne za pomocą stabilnych elementów do ich ekspozycji np. powieszenie roweru na ścianie. Jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu sportowego, ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu do stylu wnętrza mieszkania.

Nie tylko szafa może pomieścić rzeczy – dziś istnieje ogromna ilość wielofunkcyjnych mebli, które zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów (od książek, czasopism i płyt CD po sprzęt sportowy czy dodatkową pościel) w postaci szuflad, półek, wnęk a nawet pojemnika pod łóżkiem.

Artykuły gospodarstwa domowego, płyny, proszki itp. można przechowywać pod zlewem w kuchni, warto zaopatrzyć się w tym celu w odpowiednie szuflady czy kosze. Również przestrzeń pod umywalką w łazience dobrze jest wykorzystać na przechowywanie. Pojemne szuflady pomieszczą kosmetyki, szczotki czy suszarkę a w szafce z półkami wygodnie przechowamy wszelkie detergenty czy papier toaletowy. Warto również zabudować szafką przestrzeń nad miską wc gdzie płytkie szafki możemy wykorzystać na przechowywanie kosmetyków i chemii. Nad umywalką, możesz powiesić szafkę z lustrzanymi drzwiczkami, aby najczęściej używane rzeczy mieć zawsze pod ręką.

Może Cię też zainteresować artykuł jak obliczyć metry kwadratowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here