paleta

Zwolennicy palet drewnianych podkreślają, że ich zakup nie jest dużym wydatkiem dla przedsiębiorcy. Czy jednak naprawdę są one tańsze od palet wykonanych z tworzywa sztucznego? Jakie są zalety palet plastikowych?

Trwałość palety

Palety drewniane są użytkowane już od wielu, wielu lat. Palety z tworzyw sztucznych z roku na rok zyskują coraz większą popularność, ale nadal uważane są za kosztowny zakup i duży wydatek dla przedsiębiorstwa.

Kupując palety z tworzywa sztucznego trzeba wiedzieć, że mogą one służyć w przedsiębiorstwie nawet 10 lat. Oczywiście muszą być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Warto pamiętać, że palety z tworzywa, w przeciwieństwie do palet drewnianych, nie wymagają konserwacji.

Palety drewniane często ulegają uszkodzeniu. Są to uszkodzenia niewielkie, które można naprawić. Trzeba jednak pamiętać, że są to dodatkowe koszty oraz czas, który trzeba im poświęcić.

Standaryzacja rozmiarów – skrócenie czasu pracy i oszczędność powierzchni magazynowej

Palety z tworzyw sztucznych mają standardowe wymiary, które obowiązują we wszystkich państwach unijnych. Dzięki temu transport w całej Europie podlega tym samym zasadom.

Najczęściej wykorzystywane palety z tworzywa mają 1 200 x 800 mm. Można również wykorzystywać palety 1 200 x 1 000 mm lub 1 200 x 1 200 mm. Standaryzacja rozmiarów jest wygodna również w czasie magazynowania towarów. Magazyny automatyczne są przystosowane do standardowych rozmiarów palet z tworzywa. Warto wiedzieć, że palety drewniane mogą uszkodzić pracę przenośnika, w którym może zablokować się kawałek palety drewnianej.

Gdzie stosować palety z tworzyw sztucznych?

Palety z tworzywa sztucznego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważne jest zachowanie nadzwyczajnej higieny. Warto pamiętać, że przemysł spożywczy wymaga, by produkty były transportowane na czystych paletach.

Palety drewniane trudniej utrzymać w czystości. Kłopotliwe jest zarówno ich mycie, jak i suszenie. Palety z tworzywa można szybko umyć, a suszenie nie jest żadnym problemem.

Palety drewniane sprawdzą się również tam, gdzie towar przechowywany jest w mroźniach. Plastik jest odporny na działanie niskich temperatur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here