Kotły do spalania ekogroszku – czyli jak maksymalnie wykorzystać moc opałową paliw stałych

0
696

Wytwarzanie energii cieplnej to temat niezmiennie popularny w naszym kraju. Wielu właścicieli gospodarstw domowych pragnie odnaleźć rozwiązanie optymalne, które będzie stosunkowo tanie, a zarazem wydajne w wytwarzaniu ciepła. Do paliw wyjątkowo atrakcyjnych należy ekogroszek, którego zużycie rośnie z roku na rok. Ekogroszek należy do grupy paliw stałych, których spalanie przebiega w przeznaczonym do tego kotle. Poniżej rozwijamy ten temat oraz przyglądamy się z bliska tematyce kotłów do paliw stałych. Podpowiadamy – czym powinien charakteryzować się dobrej jakości i wytrzymały kocioł oraz jak należy użytkować w nim ekogroszek, by wycisnąć maksimum jego potencjału grzewczego. 

Kotły mniej i bardziej wydajne – oraz jak je rozpoznać 

Pierwszą zaletą stosowania kotłów na paliwa stałe jest ich wysoka wydajność. Z pewnością, docenią to wszyscy ciepłolubni odbiorcy, którym zależy na wykorzystaniu maksimum wytworzonej energii cieplnej. Kotły są w stanie wykorzystać niemal całą wytworzoną energię do ogrzewania domu oraz przesłać ją bezpośrednio do systemu. Znajdziesz między innymi kotły o sprawności cieplnej na poziomie 80-90 procent, a także najbardziej wydajne urządzenia – których sprawność cieplna może przekroczyć 92 procent. 

Oznacza to, że jedynie niewielka porcja energii cieplnej wydostaje się poza układ. Najczęściej, dochodzi do tego wskutek nagrzewania się kotła, który oddaje ciepło także do swojego bezpośredniego otoczenia. 

Ekogroszek – jak dobierać, by trafić? 

Wydajność kotła to nie jedyna ważna sprawa. Nie mniej ważna jest kaloryczność paliwa, które będziesz wykorzystywał do wytwarzania energii. Pod tym względem, dostępne ekogroszki tworzą rozbudowaną grupę produktów. Składają się na nią zarówno paliwa o przeciętnej kaloryczności, jak i wysoce wydajne ekogroszki, z mocą opałową na poziomie nawet 30 MJ. Najlepszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości ekogroszku w wysoce wydajnym kotle. 

Jeśli poszukujesz sprawdzonych i wartych zaufania dostawców ekogroszku, polecamy kontakt z TOP Ekogroszek, pod linkiem: https://top-ekogroszek.pl//. Oferowane paliwa zostały wyprodukowane z wyselekcjonowanych grudek węgla, o obniżonej zawartości związków siarki oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu niemal cała objętość oferowanego ekogroszku ulega spaleniu i przetworzeniu do postaci energii cieplnej. 

Dodatkowe korzyści z wyboru kotła na ekogroszek 

Kotły do spalania paliw stałych nie wymagają dużego nakładu pracy ani specjalistycznej obsługi. Przede wszystkim, są to kotły zautomatyzowane, które będą automatycznie porcjować odpowiednią dawkę paliwa oraz transportować je do komory spalania. Dzięki temu nie musisz aktywnie dorzucać do pieca, gdyż urządzenie robi to za Ciebie. 

Twoim zadaniem będzie natomiast usuwanie powstających wewnątrz zanieczyszczeń. Najważniejsze jest zdrapywanie w powierzchni ścianek resztek paliwa, które mogą ulec spieczeniu. Ponadto, ważne jest usuwanie powstającego wewnątrz popiołu, którego nadmiar mógłby zablokować dostęp do wnętrza. Powstały popiół jest ekologiczny oraz może zostać wykorzystany w formie nawozu stałego we własnym ogródku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here