koń

Każdy hodowca bydła chciałby cieszyć się maksymalnym bezpieczeństwem swojego stada. Odpowiednia profilaktyka ASF stanowi więc kwestię priorytetową. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ta groźna choroba oraz w jaki sposób zabezpieczyć przed nią zwierzęta. Dowiedz się więcej!

Czym jest ASF?

Skrótem ASF określa się afrykański pomór świń. To bardzo groźna i zakaźna choroba wirusowa, która występuje m.in. u świń domowych. Pojawienie się wirusa w stadzie może prowadzić do spadków produkcji. Warto zaznaczyć, że zakażenie przebiega powoli, lecz obejmuje bardzo duży odsetek świń, a śmiertelność niekiedy sięga nawet 100%. Przy czym choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. 

Wystąpienie ASF może przynieść olbrzymie straty ekonomiczne szczególnie u osób, które zajmują się hodowlą na dużą skalę. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrywanie zagrożenia oraz eliminowanie ognisk. Zwróć uwagę, że objawy zakażenia u świń mogą być podobne do wielu innych chorób. To gorączka, apatia, poronienie czy wybroczyny. Po zauważeniu niepokojących symptomów należy niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii, który podejmie odpowiednie działania. 

Profilaktyka ASF

Ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się ASF może każdy z nas, stosując się do odpowiednich zakazów i nakazów. Szczególną uwagę na ten problem muszą jednak zwrócić hodowcy, którzy powinni wdrożyć specjalne zasady, mające na celu zabezpieczenie miejsc utrzymania zwierząt. 

Przede wszystkim należy wybierać pasze od sprawdzonych dostawców i unikać podawania produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto należy włączać do hodowli wyłącznie oznakowane świnie ze świadectwem weterynaryjnym. Kolejnym ważnym punktem jest ograniczenie dostępu osób postronnych do zwierząt. W dodatku nie powinno się pożyczać sprzętów czy zatrudniać w hodowli innych hodowców. 

Niezwykle ważnym aspektem jest dezynfekcja. Wystarczy odwiedzić dobry sklep rolniczy, aby wybrać profesjonalne preparaty, opryskiwacze, kalosze, rękawice, kombinezony, maty, karmniki deratyzacyjne, rodentycydy, trutki oraz wiele akcesoriów, które pozwolą na skuteczną dezynfekcję. Wszystkie te produkty kupisz w internetowym sklepie Rolnet, który spotkał się z pozytywnymi ocenami wśród wielu hodowców. To doskonała propozycja dla najbardziej wymagających i odpowiedzialnych klientów, którzy zawsze stawiają na sprawdzone rozwiązania.

Gwarancja udanych zakupów

Asortyment sklepu internetowego Rolnet jest bardzo bogaty i obejmuje produkty, które świetnie sprawdzą się przy profilaktyce ASF. Pamiętaj, że przed dokonaniem zakupu zawsze możesz skontaktować się z obsługą i uzyskać przydatne wskazówki, dzięki którym sięgniesz po najlepsze propozycje na rynku. Ponadto wysokiej jakości artykuły dostępne są w bardzo dobrych cenach. Nic więc dziwnego, że rolnicy, hodowcy i plantatorzy tak chętnie korzystają z tej oferty. Dołącz do nich i zadbaj o bezpieczeństwo zwierząt. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here