Koszt kredytu hipotecznego – od czego zależy?

0
1172

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie finansowe, które w pewnym momencie swojego życia już zaciągnęła albo dopiero zaciągnie bardzo duża grupa Polaków. Wysokie ceny nieruchomości i niskie zarobki sprawiają, że ciężko jest w inny sposób wejść w posiadanie własnych czterech kątów.

Jako że tego typu kredyt jest zazwyczaj zobowiązaniem ekstremalnie długoterminowym, wiąże się ze sporymi kosztami – można jednak je znacznie zredukować, wybierając najlepszą dostępną ofertę. Dobre warunki kredytu mogą oznaczać oszczędność rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. W takim razie od czego zależy koszt kredytu hipotecznego?

Od czego zależy koszt kredytu hipotecznego?

Lwia część kosztów kredytu hipotecznego wynika z odsetek (których wysokość zależy od wysokości oprocentowania) oraz prowizji. Oprocentowanie składa się z dwóch części: zmiennej stopy WIBOR, która jest od banku niezależna, oraz ustalanej przez niego marży. To właśnie wysokość marży podlega negocjacjom, które warto przynajmniej spróbować przeprowadzić. Prowizja oscyluje zaś w okolicach kilku procent wartości kredytu i również zależna jest od banku.

Niekiedy można spotkać oferty kredytu hipotecznego z zerową prowizją. Warto zwrócić na nie uwagę, ale trzeba pamiętać, że sam fakt zerowej prowizji nie musi świadczyć o ich opłacalności – może się okazać, że na przykład za to marża jest bardzo wysoka. Efekt ten może zadziałać także na odwrót, a więc niska marża może oznaczać wysoką prowizję.

Jednak odsetki i prowizja to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Warte wzięcia pod uwagę są również wszelkiego rodzaju koszty dodatkowe, jak opłata przygotowawcza czy ubezpieczenie. Co ważne, jeśli zdecydujemy się na wkład własny o wysokości nie 20%, a 10% wartości nieruchomości, zakup ubezpieczenia będzie konieczny.

Więcej wartościowych porad na temat różnego rodzaju kredytów (w tym kredytów hipotecznych) znaleźć można tutaj: http://info-kredyt.pl/.

Jak znaleźć korzystny kredyt hipoteczny?

Bardzo wiele osób bierze kredyt hipoteczny poprzez pośrednika kredytowego – nie bez powodu. Kredytu gotówkowego na niewielką kwotę można szukać samemu, ponieważ nawet, jeśli przepłacimy, to stosunkowo niewiele. W przypadku kredytów hipotecznych pod uwagę wchodzą znacznie wyższe kwoty. Dlatego też warto powierzyć sprawę specjaliście.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://info-kredyt.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here