Zakup instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie przyszłościowe. Znacznie obniża bowiem wydatki na energię elektryczną. Duża w tym zasługa ogniw fotowoltaicznych, od sprawności których zależy skuteczność instalacji. Jak więc wybrać odpowiedni wariant?
Co decyduje o dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej?
Zakup systemu fotowoltaicznego to decyzja podejmowana przez Polaków coraz częściej. Popularność tego rozwiązania wynika bowiem z praktycznych korzyści, jakie generuje fotowoltaika. Przede wszystkim zyskujemy przydomową elektrownię, która jest w stanie całkowicie zastąpić lokalnego dostawcę prądu. Aby tak się stało, musi mieć ona moc adekwatną do potrzeb danego gospodarstwa. W tym celu wielkość instalacji dobiera się na podstawie rocznego zużycia energii. W praktyce przyjmuje się, że czteroosobowe gospodarstwo będzie potrzebowało systemu o mocy 5kW. Zajmuje on wówczas powierzchnię około trzydziestu trzech metrów. Taką instalację możemy umieścić na dachu, ale producenci dają też możliwości montażu na ziemi, w ogrodzie. Tylko od nas zależy, na który wariant się zdecydujemy. Oczywiście, zanim system zacznie przynosić zyski, musimy włożyć w niego niemałe pieniądze. Najczęściej jest to koszt rzędu dwudziestu tysięcy złotych. Jeśli jednak instalacja zostanie odpowiednia dobrana, to zwróci się w ciągu pierwszych kilku lat użytkowania. W skład takiej instalacji wchodzą nie tylko panele fotowoltaiczne. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebne są bowiem jeszcze takie elementy jak falownik sieciowy, przewody, regulatory ładowania oraz konektory, Każdy z komponentów jest odporny na warunki atmosferyczne, co zapewnia układowi bezawaryjną pracę.
Ogniwa fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?
Najważniejszym elementem systemu, który także pochłania największą część budżetu inwestycji, są ogniwa fotowoltaiczne. To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych i zamianę ich w prąd stały. Im ogniw jest więcej, tym instalacja ma większą moc. Na rynku są dostępne dwa bardzo dobre modele paneli. Znajdziesz je na tej stronie https://sklep.ekotechnologia.eu/. Najlepsze, a zarazem najdroższe, są monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Wykonuje się je z dużego monokryształu krzemu. Ogniwa mają zaokrąglone boki i charakterystyczną, ciemnoniebieską lub nawet czarną barwę. Model ten jest obecnie najlepszym dostępnym panelem na rynku. Nieco słabsze, ale równie polecane przez producentów, są polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Rozpoznamy je po kwadratowym lub prostokątnym kształcie i jasnoniebieskiej barwie. Pamiętajmy, by panele kupować od sprawdzonych producentów. Wówczas będziemy mieć pewność, że będą nam służyły z pełną mocą przez długie lata.