Jaką odżywkę do włosów wybrać, aby była skuteczna

Co rozumiemy przez „skuteczność” odżywki? To po prostu spełnienie tych wszystkich obietnic, które zostały zawarte na jej etykiecie! Jednak odżywce trzeba dopomóc – nie tylko wybrać tę, która obiecuje najlepsze efekty, ale i tę, która będzie najlepiej dopasowana do konkretnego typu i problemu włosów!

Jak ocenić swój typ włosów?

Włosy charakteryzuje się przede wszystkim na podstawie ilości wydzielanego łoju. Nadmiernie, szybko przetłuszczające się to jeden typ, mieszane – są tłuste u nasady i suche na końcach, suche są matowe i odstają od fryzury na całej długości, a normalne prezentują się zdrowo i przetłuszczają się w normalnym, nie za szybkim tempie. Dodatkowo można jeszcze wyróżnić takie problemy włosów jak częste farbowanie, łupież, niewielka objętość, niesforność i trudność w układaniu oraz kilka innych. Spoglądając w lustro i konfrontując wygląd i stan swoich włosów w dotyku, można bardzo łatwo dokonać oceny ich potrzeb.

Jaka odżywka dla moich włosów?

Odżywka do włosów musi być dobierana rozsądnie. Mając włosy przetłuszczające się, nie należy stosować odżywki do włosów suchych, gdyż może ona jeszcze spotęgować łojotok. Z kolei włosów suchych nie powinno się traktować odżywką dla przetłuszczających się, ponieważ i tak nie wydzielają one zbyt wiele łoju, więc dodatkowo mogą go zostać jeszcze pozbawione. Najlepiej dopasowana odżywka do włosów będzie miała wyszczególnione na etykiecie wszystkie problemy, z jakimi może się spotkać właściciel takich włosów. Skład odżywki będzie odpowiadał ich potrzebom.

Czym się kierować przy zakupie?

Zdecydowanie należy sprawdzać, czy odżywka do włosów nie jest testowana na zwierzętach, choć to raczej aspekt moralno-ekologiczny niż mający wpływ na ostateczny efekt. Zwracaj też uwagę na to, by kosmetyki nie zawierały parabenów ani SLS-ów, które mogą działać drażniąco na skórę głowy i nie są zbyt dobre, aby przywracać równowagę włosów, jakiej one potrzebują. Warto zwrócić uwagę na takie składniki jak: keratyna – dla pukli suchych, kręconych, puszących się; substancje ściągające przydadzą się osobom z włosami przetłuszczającymi się – olej cytrusowy, szałwia, rozmaryn, rumianek, tymianek; dla włosów cienkich najlepsze są odżywki z białkami, które wbudowują się w cząsteczki włosa pogrubiając je; z kolei dla włosów farbowanych najważniejszym składnikiem będą substancje nawilżające, takie jak aloes i oleje, oraz filtry UV, które pomogą chronić kolor przed blaknięciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here