Jak zadbać o zdrową dietę dziecka w wieku szkolnym

Zdrowie dzieci to jeden z najważniejszych priorytetów każdego rodzica. Jak więc możemy zadbać o prawidłowe odżywianie naszych dzieci w wieku szkolnym i odżywiania? Odpowiadamy!

Odżywianie w wieku szkolnym

Wielu lekarzy twierdzi, że najważniejszym okresem w życiu człowieka jest wiek szkolny, czyli od 7 do 17 roku życia. Jest to okres największego rozwoju fizycznego, intelektualnego i moralnego. We współczesnym świecie dzieci w wieku szkolnym przejmują i są zmuszone przetwarzać coraz większą ilość informacji, która dociera od nich nie tylko w szkole, ale także w domu. Oprócz programu szkolnego wiele dzieci i młodzieży angażuje się dodatkowo w koła zainteresować i sekcje sportowe. Oznacza to, że już w tym okresie powinniśmy dbać o zdrową dietę dzieci. Do przygotowywania potraw dla dzieci powinniśmy wykorzystywać głównie świeże produkty. Poza tym dzieci potrzebują czasu, aby spokojnie zjeść posiłek. Powinniśmy więc przeznaczać co najmniej 20-30 minut na każdy posiłek główny i 10-15 minut na przekąski. Bardzo istotna jest również organizacja posiłków w szkole. Ponadto wybierając przekąskę, którą dziecko zabierze ze sobą do szkoły, należy zadbać o bezpieczeństwo jej świeżości przez minimum 4-5 godzin (czyli zadbać o odpowiednie przechowywanie). Najlepiej sprawdzą się do tego owoce jabłka, gruszki i banany, orzechy, kanapki z ciemnym chlebem i źródłem białka.

Jak powinno odżywiać się dziecko?

Odpowiednia dieta uwzględniająca rytm przebiegu procesów fizjologicznych w organizmie dziecka powinna składać się z trzech głównych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwóch przekąsek (obiad i podwieczorek). Jedzenie w określonych godzinach przyczynia się do całkowitego wchłaniania pożywienia i zapobiegania rozwoju chorób żołądkowo-jelitowym. Odpowiednia wartość energetyczna diety jest zależna od wieku, płci, kondycji fizycznej i aktywności dziecka. W zależności od wieku przeciętnie całkowita wartość energetyczna diety powinna wynosić 2300-3000 kalorii. Dieta powinna dostarczać dziecku białka, tłuszcze, węglowodany, makro i mikroelementy. Zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów powinna być utrzymywana odpowiednio w stosunku około 1: 1: 4, a kalorycznym odpowiednio 15-25% białka 20-30% tłuszczy i 55-60% węglowodanów. Zapewnienie różnorodności pokarmów tworzących dietę jest bardzo ważne dla wszystkich, jednak największe znaczenie ma to dla dzieci. Dieta musi koniecznie zawierać różnorodne produkty mleczne, mięsne, rybne, jajeczne, warzywa, owoce, orzechy, oleje roślinne. Dieta z dowozem to kolejne ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla zabieganych rodziców, którzy nie zawsze mają czas na przygotowanie zdrowych posiłków dla swoich pociech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here