Jak wyliczyć urlop?

Dla większości z nas urlop, to najprzyjemniejszy czas w ciągu roku. Czekamy na niego z niecierpliwością, odliczamy dni do jego nadejścia, skrupulatnie planujemy jego przebieg i cieszymy się z każdej nadchodzącej chwili. Nie chodzi tutaj o to, że nie lubimy swojej pracy, albo nadmiernie przytłacza nas codzienność. Chodzi o to, że każdy z nas, musi czasami oderwać się od rzeczywistości, odpocząć, zrelaksować.

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, który pracuje na etacie, czyli w ramach umowy o pracę. Czas wolny można spędzać dowolnie, w każdym miejscu na ziemi i nie powinien być powiązany z pracą. Jest to ważne, ponieważ urlop wypoczynkowy powinien służyć, jak sama nazwa mówi do odpoczynku, podczas którego możemy rozwijać nasze pasje, zwiedzić ciekawe miejsca, lub po prostu spędzić miły czas z rodziną, czy przyjaciółmi.

Ile dni urlopowych nam przysługuje, oraz jak wyliczyć urlop?
Nie każdy pracownik ma taką samą liczbę dni wolnych do wykorzystania w ciągu roku. Liczba ta zależna jest od czasu, w którym zaczęliśmy pracę oraz od stażu pracy.
Biorąc pod uwagę staż pracy, wyróżniamy dwie ewentualności.
– 20 dni urlopowych w ciągu roku przysługuje pracownikowi, który nie posiada jeszcze 10 lat stażu pracy,
– 26 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje, gdy staż pracy przekracza 10 lat.
Do stażu pracy wlicza się również czas, który poświęciliśmy na edukację. Dlatego jeśli pracownik jest absolwentem liceum, do stażu pracy dopisujemy 4 lata, w przypadku ukończenia technikum 5 lat, po studium 6 lat, natomiast, jeśli ukończyliśmy studia wyższe, do stażu pracy doliczamy 8 lat.
W powyższego zestawienia wynika, że jeśli jesteśmy absolwentami uczelni wyższej, musimy przepracować tylko dodatkowe dwa lata, by mieć prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Co się dzieje, jeśli nie rozpoczynamy stosunku pracy od początku roku, tylko zaczęliśmy ją w środku roku kalendarzowego?
W takim przypadku, za każdy przepracowany miesiąc przysługuje nam 1/12 urlopu rocznego. Więc, jeśli zaczęliśmy pracę w lipcu, przysługuje nam 10 lub 13 dni urlopu, w zależności od stażu pracy.

Urlop wypoczynkowy można wykorzystać cały w jednym czasie lub podzielić go na mniejsze przedziały czasowe. Warunkiem jest, by raz w roku przebywać ciągiem 14 dni na wolnym, a pozostałe dni można wybrać dowolnie, według indywidualnych upodobań i planów.
W niektórych placówkach praktykuje się rozpisywanie przez pracowników rocznego planu urlopowego, który przewiduje rozkład dni wolnych danego pracownika, w ciągu całego roku. Lecz najczęściej wygląda to tak, że z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, należy poinformować pracodawcę o chęci wzięci urlopu wypoczynkowego.

Każdy z nas, nawet największy miłośnik pracy, raz na jakiś czas powinien skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie oderwanie się od pracy i życia codziennego, bardzo dobrze wpływa na nasz stan psychiczny, a po powrocie z wakacji mamy jeszcze więcej siły i energii do działania. Mamy więcej pomysłów i sprawniej realizujemy zadania zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here