Jak uruchomić BIOS?

BIOS jest skrótem nazwy Basic Input/Output System. Jest też zestawem procedur, które zapisywane są w pamięci nieulotnej komputera i pośredniczą w komunikacji między sprzętem a systemem operacyjnym. To właśnie BIOS czuwa nad sprawnością wszystkich komponentów zawartych w obudowie komputera. Po uruchomieniu komputera, w pierwszej kolejności na ekranie pojawia się procedura POST, która wykrywa wszystkie urządzenia podłączone do płyty głównej. Dokonuje on także testu pamięci RAM i procesora. W przypadku, gdy któryś z komponentów wykazuje niesprawność, BIOS wydaje komunikat dźwiękowy bądź tekstowy. W przypadku, kiedy używane jest stwierdzenie „jak włączyć BIOS?” jest ono błędne, gdyż jest on uruchomiony w momencie rozruchu komputera. Tak naprawdę w intencji mamy dostanie się do panelu sterowania zwanego BIOS Setup bądź rzadziej CMOS Setup Utility.

W celu uruchomienia BIOS Setup należy przycisnąć wskazaną kombinację klawiszy bądź jeden przycisk tuż po uruchomieniu komputera, zanim system zostanie włączony. Przeważnie klawiszem tym jest Delete. W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że jest to przycisk F3, F8 bądź wiele innych kombinacji. Należy wcisnąć je jak najszybciej, by zdążyć przed momentem uruchomienia systemu. Przeważnie jest to moment, w którym na ekranie widoczny jest producent płyty głównej bądź marka laptopa. Często oprócz tego, ukazuje się także nazwa producenta samego BIOS-u lub jego logo, np. napis Dell zawarty w pierścieniu. Za każdym razem, gdy uruchamiamy komputer, elementy te są widoczne, stąd rozpoznanie ich nie będzie stanowiło większego problemu.

Aby dowiedzieć się, który dokładnie przycisk uruchomi BIOS, należy dokładnie spostrzec napisy pokazujące się podczas początkowej fazy uruchomienia komputera. Przeważnie jest to napis „Press DEL to enter Setup”. Wtedy przyciskiem, który pozwoli przejść do BIOS Setup, będzie Delete. Inne napisy mogą brzmieć „Enter BIOS by pressing DEL” czy „Press DEL to run Setup”. Informacja o przycisku znajduje się na ekranie jedynie przez chwilę. W przypadku niezdążenia naciśnięcia wymaganego przycisku należy zrestartować komputer ponownie i podjąć się kolejnej próby.

Po dostaniu się do BIOS-u można zmienić w nim szereg rzeczy lub je wyłączyć. Między innymi w BIOS-ie można ustawić datę oraz godzinę. Oprócz tego przed instalacją systemu operacyjnego można dokonać zmiany kolejności odczytywania dostępnych w komputerze nośników danych takich jak dyski twarde, płyty CD/DVD czy pen-drive. Na BIOS można nałożyć też hasło, które utrudni wprowadzenie zmian niepowołanym do tego osobom. Jeśli mamy dzieci, które lubią bawić się komputerem, warto będzie wykorzystać tego typu opcję. Kolejną sprawą jest zmiana obrotów wentylatora czy taktowania zegarów procesora. Dzięki temu możemy sprawić, że nasz proces będzie pracował z większą częstotliwością, czyli szybciej dokonywać będzie on obliczeń. Sprawi to, że niektóre aplikacje będą działać szybciej, jednak należy kontrolować jego temperaturę. Jego przegrzanie może okazać się śmiercią naszego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here