Hologramy i legitymacje studenckie z nowymi wzorami, czy zmiany zostały zauważone przez studentów

Każdy student maj ten dokument w kieszeni, bo za jego pomocą ma możliwość korzystania z wielu przywilejów. Chodzi o legitymację i hologram els , które uprawniają do zniżek studenckie. Jednak od 2020 ich wygląd delikatnie uległ zmianie. Nikt w zasadzie nie przygląda się dokładnie hologramom na legitymacje studencką naklejanych w dziekanatach uczelni, a to właśnie one wyglądać będą trochę inaczej.  I choć same legitymacje niewiele się zmienią, to hologramy na legitymacje przedłużające jej ważność zyskały dodatkowe oznaczenie. Wprowadzane zmiany mają związek z obawami, jaki posiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Internecie kwitnie handel hologramami kolekcjonerskimi na legitymacje studencką, a nowe zmiany mają to ukrócić. Nowy element na hologramach – legitymacji studenckiej els  ma zapobiec nielegalnemu procederowi podrabiania oryginalnych dokumentów, czego dopuszczają się oszuści. Jakie więc zmiany zaplanowano na rok 2019/2020?

Zmiana wzoru naklejki i legitymacji studenckiej

Dziekanaty jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego 2019/2020 otrzymały informację o planowanych zmianach w wyglądzie hologramów na legitymację studencką. Choć zmiana nie jest duża, studenci jednak przeżyli spore zaskoczenie, gdy w październiku do ich rąk trafiły hologramy – legitymacja studenckia z dodatkowym elementem na swojej powierzchni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło rozporządzenie, by odtąd każde hologramy na legitymację studenta pod datą ważności posiadała również specjalny kod seryjny. Jest to seryjny numer identyfikacyjny każdy hologram na legitymacje wydany przez uczelnie. Składa się on z ośmiu cyfr, które mają zakodowaną w sobie informację ułatwiającą sprawdzanie autentyczności hologramów els. Pierwsze trzy cyfry są unikatowym oznaczeniem uczelni wyższej, która odpowiedzialna jest za wydanie naklejki studenckiej. Pozostałe pięć to z kolei numer porządkowy – indywidualna kombinacja cyfr dla każdej naklejki els. Jak przyznają pracownicy dziekanatów, wcześniej nie mieli oni problemów z podrabianiem dokumentów przez uczniów, gdyż każdy hologram i legitymacja studencka, podlegały ścisłemu rejestrowaniu w księgach. Mimo to pojedyncze incydenty związane z oszustwami się zdarzały. Resort nauki ma nadzieję na wyeliminowanie oszustw związanych z kupowaniem w Internecie hologramów kolekcjonerskich na legitymację.

Naklejki na legitymację studencką, zyskają unikany numer seryjny

Hologramy na legitymacji studenckiej, przedłużają ważność dokumentów studenckich na czas semestru akademickiego. Dla wielu zmiany w wyglądzie hologramów studenckich nie były tak szokujące. Ich zdaniem hologramy ELS zmieniły się jedynie nieznacznie i trudno jest mówić o zaskoczeniu. Niemniej jednak element umieszczony pod datą ważności naklejki łatwo jest zauważyć. Do tej pory na uczelniach wyższych obowiązywał jednolity wzór hologramów na legitymację. Tak będzie również teraz, jednak każda uczelnia która wydająca naklejki na legitymacje, będzie musiała używać nowego wzoru  z dodatkowym kodem seryjnym. Choć już teraz każda naklejka  studencka els ma wiele zabezpieczeń przed kopiowaniem i podrabianiem. Jest chociażby plomba która uniemożliwia odklejanie takiej naklejki i specjalne zabezpieczenia holograficzne. Ale to widać wciąż mało bo  hologramy kolekcjonerskie na legitymacje są wciąż dostępne w internecie. Teraz wszystkie  hologramy na legitymacje studencką, będą unikatowe, poprzez posiadanie indywidualnego numeru seryjnego. Dzięki temu łatwo będzie można sprawdzić która uczelnia wydała konkretny hologram els. Nie będzie możliwości  aby jedna uczelnia wydała hologram na legitymację z takimi samymi numerami.

hologramy na legitymacje

Studenci nadal korzystać będą z przysługujących im zniżek

Dbanie o posiadanie ważnej legitymacji studenckiej czyli takiej z aktualne i ważne hologramy na legitymacje, jest o tyle ważne, ponieważ tylko ten dokument uprawnia do zniżek studenckich. Przede wszystkim tańsze bilety czekają na kolei i w zbiorowym transporcie autobusowym. Tam studenci dzięki hologramom i legitymacji studenckiej, zapewnić mogą sobie oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu złotych na jednym przejeździe. Trzeba jednak uważać, by legitymacja studencka była ważna. Kontrolerzy i konduktorzy bardzo chętnie sprawdzają ważność hologramu i legitymacji studenckiej. Niewiele studentów, wciąż zdaje sobie sprawę, że zniżki studenckie dla posiadaczy legitymacji studenckiej są dostępne bez względu na wiek studenta, ale z jednym wyjątkiem. Informacja na ten temat znajduje się na samym dokumencie studenckim – na rewersie, tuż obok naklejonych hologramów na legitymacji. W PKP i innych przewoźnikach kolejowych studenci mogą korzystać ze zniżek jedynie do 26 roku życia. Inaczej jest w transporcie miejskim, gdzie bez ograniczeń posługiwać można się legitymacją studencką ze zniżkami sięgającymi aż 51% podstawowej ceny, bez względu na wiek. Nic więc dziwnego, żę tak wielu chętnych kupuje hologramy kolekcjonerskie w internecie. Ale to nie wszystko , bo posiadając aktualny hologram – legitymacja studencka daje możliwość  innych zniżek. Taniej będzie także na kręgielniach, siłowniach i kinach. Mniej zapłacić można także w restauracjach, a nawet sieciach handlowych. Warto więc zadbać o aktualność swojej legitymacji. Tylko ona gwarantuje podróżowanie i korzystanie z innych ulg studentom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here