Czym jest blended whisky

Whisky mieszana, czyli blended jest jedną z częściej spotykanych odmian. Cieszy się sporą popularnością, ponieważ pozwala uzyskać wysoką jakość, a dzięki zastosowanej mieszance cena takiej whisky jest bardziej przystępna dla klientów. Jakie są najbardziej znane odmiany blendów?

Johnnie Walker – ikona blended whisky

Nie można mówić o mieszanych whisky nie wspominając o Johnnie’m Walkerze. John Walker był kupcem, który rozpoczął przygodę z mieszaniem smaków od mieszania herbat. Dość szybko jednak doszedł do wniosku, że to, co sprawdza się w herbatach sprawdzi się również w przypadku whisky. Tak powstała pierwsza blended scotch whisky. Ciekawostką jest, że dla Johna Walkera kupażowanie (mieszanie) i sprzedaż whisky stanowiły niewielki element ogólnej działalności kupieckiej. Dopiero jego syn, Alexander sprawił, że firma zaczęła kojarzyć się właściwie wyłącznie z whisky.

Z czego składa się blended whisky?

Najczęściej podstawą mieszanek jest przynajmniej jedna wysokogatunkowa whisky typu single malt i jedna lub więcej tańszych. Bywa, że jedna butelka mieszanej whisky składa się nawet z kilkudziesięciu whisky z różnych destylarni.

Poza whisky dopuszczalne są inne składniki, takie jak dodatki smakowe, karmel (jako barwnik), a nawet inne alkohole, takie jak sherry, a nawet spirytus. Zarówno Johnnie Walker, jak i inne blended whisky są powszechnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych, takich jak https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. Stosunkowo niska cena i wysoka jakość powodują, że mieszane whisky są dość popularne.

Jak najlepiej podawać blended whisky?

Wielu koneserów traktuje blended whisky jako drugą ligę, nieco gorszą od single malt czy straight. Rzeczywiście ktoś, kto ma obycie z tym trunkiem z pewnością doceni walory wysokogatunkowych whisky. Nie zmienia to jednak faktu, że również w świecie mieszanek istnieje mnóstwo odmian premium składających się z najlepszych destylatów. Najczęściej wybieraną postacią picia blended whisky są jednak drinki, a to ze względu na mniejsze znaczenie delikatnych nut obecnych w samej whisky. Stosunkowo niedrogie mieszanki można pić w drinkach czy koktajlach – natomiast picie ekskluzywnej, wartej kilkaset złotych whisky z colą byłoby dla wielu osób profanacją, ale też zwykłym marnotrawstwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here