pit 2020

Wiele osób zadaje sobie to pytanie spoglądając na ich codzienną drogę do pracy rozświetloną przez wschodzące słońce. I robią to zupełnie niepotrzebnie, bo zamiast zadawać sobie to pytanie, łatwo mogą znaleźć gotową odpowiedź na wszystkie nurtujące kwestie w tym artykule. A bogactwo rozwiązań jest tak obfite, iż bez przeczytania tegoż artykułu, wciąż łatwo będzie można się pogubić korzystając z rogu obfitości skarbówki.

E pity zyskują na popularności z roku na rok, a Urząd Skarbowy prześciga się w oferowaniu kolejnych udogodnień. Przy tym poziomie kreatywności pracowników Ministerstwa Finansów i Urzędów Skarbowych możemy się spodziewać, że w następnym roku przy każdym picie złożonym drogą elektroniczną będzie na nas czekało ciasteczko i kawa. W pierwszym roku może być zimna! Nie zrażajmy się, gdyż nie zawsze każda nowość działa idealnie już za pierwszym razem. Ale… przejdźmy do konkretów.

Twój e-pit – dla kogo?

Jeżeli zarabiasz sprzedając w Internecie gumowe kaczuszki do kąpieli pod szyldem własnej działalności gospodarczej, a wieczorem rysujesz kopuły kościołów na umowę zlecenie spoglądając przez okno jak na twoim polu wzrasta zboże, które sprzedasz z zyskiem to cóż… E-pit może nie być dla Ciebie. Lepiej poradź się dobrej księgowej jak rozliczyć podatek. Gdy jednak cenisz sobie czas wolny i rozliczasz się na formularzach: PIT-28 (czyli otrzymujesz dochody z umów najmu, dzierżawy etc.), PIT-36 (czyli przykładowo uzyskujesz dochody z tytułu emerytury lub renty z zagranicy), PIT-37 (oznacza to, że otrzymujesz dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia, o dzieło) lub PIT-38 (zarabiasz na przychodach kapitałowych) to twój e-pit czeka na ciebie w systemie.

Twój e-pit – czym jest?

e-deklaracje

Jest to rozliczenie twojego podatku przygotowane przez Urząd Skarbowy. Jak to działa? W 2020 roku e-pit jest dostępny od 15 lutego w serwisie podatki.gov.pl.

Co możesz z nim zrobić? Masz kilka opcji:

Możesz nie zrobić nic. Co się wtedy stanie? Miła niespodzianka. Jeżeli nie zalogowałeś się w usłudze przed 30 kwietnia 2020 roku, Urząd Skarbowy uzna twoje zeznanie za złożone, a to znaczy, że rozliczy je samodzielnie. Po zalogowaniu się do systemu ujrzysz kwotę podatku do zwrotu wraz ze statusem realizacji, a jeżeli jesteś w tej gorszej sytuacji zobaczysz swój mikrorachunek podatkowy. Będzie na nim widniała kwota do zapłaty brakującej kwoty podatku.

Możesz też się zalogować i zaakceptować zeznanie bez zmian. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku braku reakcji do 30 kwietnia.

Możesz również dokonać zmian w rozliczeniu. Przykładowo: nie chcesz się rozliczać sam? Zaznacz opcję rozliczenie wspólne z małżonkiem. A może jesteś osobą samotnie wychowującą dzieci? Możesz tę informację doprecyzować w e-picie.

E-pit umożliwia odliczenie od podatku darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne czy wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Możesz również wskazać podmiot, na który chcesz przekazać 1% podatku.

Ostatecznie, możesz też odrzucić zeznanie i rozliczyć się w inny sposób niż poprzez e-pit. W tym momencie, rozliczenie w formie e-pitu nie będzie brane pod uwagę.

Z ważnych informacji należy zapamiętać, że w niektórych przypadkach do zalogowania się na portalu podatki.gov.pl możesz potrzebować użyć profilu zaufanego. Jak go założyć? Bardzo prosto, ale jest to temat na osobny artykuł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here