Cukrzyca jest bardzo popularną chorobą, praktycznie w każdej grupie wiekowej. Głównie charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Dzieje się to przez defekt trzustki, która nieprawidłowo produkuje insulinę. Może doprowadzić to do zaburzeń czynności wielu narządów, oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Jeśli więc wiemy już jak poważna jest to choroba, musimy sobie zadać pytanie, jakie są objawy cukrzycy?
Przedstawię na początek kilka wczesnych objawów cukrzycy. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to utrata wagi, której towarzyszy apetyt. Dzieje się tak niezależnie od naszej woli, nie zaczęliśmy żadnej diety, nie zaczęliśmy ćwiczyć, jemy normalnie, waga spada! Kolejne co będzie nam towarzyszyć jeśli chorujemy na cukrzycę to zmęczenie i senność. Bardzo często będziemy zasypiać kiedy tego nie planowaliśmy. Możemy zapaść w sen nawet podczas codziennego czytania książki lub gazety. Już po tych dwóch objawach powinniśmy pilnie udać się do lekarza. Kolejnymi kluczowymi sygnałami są ogromne pragnienie i bardzo częste oddawanie moczu. Jeśli cały czas spożywasz napoje i nie możesz uspokoić swojego pragnienia przez co dodatkowo korzystasz częściej z toalety również zgłoś się szybko do lekarza. Cukrzyca może objawiać się dodatkowo na skórze. Są to głównie stany zapalne śluzówek, jamy ustnej i narządów płciowych. Niestety pojawiają się nawracające grzybice stóp i paznokci. Zazwyczaj kiedy już wiemy, że mamy cukrzyce jesteśmy w stanie zauważyć częste bóle głowy oraz pogorszenie widzenia. Dodatkowo nie powinniśmy bagatelizować kwestii pojawienia się stanów depresyjnych, które mogą świadczyć o pogorszeniu się stanu naszego zdrowia.
Warto też wspomnieć, że cukrzyca ma też swoje różne oblicza, dokładnie nazywają się to typy cukrzycy. Istnieje typ 1 i 2, jest też cukrzyca ciężarnych. Należy pamiętać, że ta choroba może z początku przebiegać bezobjawowo, a wszystkie te dolegliwości mogą nas nagle zaatakować. Istnieje ryzyko, ogromnych powikłań jeśli wystarczająco wcześnie nie dowiemy się o tym, że jesteśmy chorzy. Należy głównie pamiętać, aby w miarę regularnie badać swoja krew. Poziom glukozy we krwi można zbadać już jedną kropelką, którą pobiera się z naszego palca. Jak widać badanie nie jest praktycznie bolesne, a pozwala szybko wykryć chorobę. Zdecydowanie lepiej dowiedzieć się o chorobie z wyników badań niż czekać na powyższe objawy. Skrótem podsumowania przypomnę podstawowe objawy, które się pojawiają. Pierwszy poważny objaw to utrata wagi przy normalnym spożywaniu posiłków, następnie zmęczenie i senność. Głównie zasypianie w ciągu dnia powinno nas zmartwić. Tak samo jak zwiększone pragnienie i bardzo podwyższona częstotliwość oddawania moczu. Kolejnym są różne objawy skórne, stany zapalne to częsty przypadek. Zdarza się też nieprzyjemny zapach moczu.
Kiedy już znamy te objawy polecam dokładnie obserwować swoje ciało. Dodatkowo zachęcam do regularnego badania się, aby jak najszybciej wykryć tę chorobę.