Klocki do jogi

Nauka niektórych pozycji w jodze wymaga znacznego rozciągnięcia ścięgien i mięśni. W celu uniknięcia przypadkowej kontuzji i dla ułatwienia wykonywania niektórych ćwiczeń stosuje się specjalne klocki do jogi (dostępne m.in. w https://yogabazar.pl/pol_m_Akcesoria-do-jogi_Kostki-i-klocki-do-jogi-165.html). To poręczne, zwykle lekkie przyrządy treningowe wykonane z takich materiałów jak syntetyczna pianka, korek lub drewno. Te ostatnie są najcięższe, ale i najtrwalsze. Poza tym są dobrym wyborem dla miłośników ekologii, którzy niechętnie sięgają po akcesoria wykonane z materiałów syntetycznych.

Rodzaje kostek do jogi

Najlżejszym wariantem tego typu sprzętu są kostki piankowe. Wykonuje się je ze specjalnego rodzaju pianki niepodatnej na odkształcenia, charakteryzującej się znacznym poziomem twardości. Ich zaletą jest niska waga, przystępna cena i duża różnorodność kolorystyczna. Nieco wyższą wagę mają korkowe klocki do jogi. To doskonała alternatywa dla cięższych kostek wykonanych z naturalnego drewna sosnowego, bukowego czy dębowego. Są one produkowane z naturalnego korka dębowego, a dzięki temu odporne na wilgoć, lekkie, trwałe i ekologiczne. Ze względu na niską ceną najczęściej spotykanymi odmianami klocków do jogi są ich drewniane wersje. To twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale niestety dość ciężkie przyrządy treningowe, w związku z czym ich transport na zajęcia jest mniej wygodny. Spotyka się je w wersji surowej i lakierowanej. Mogą mieć różne kształty i rozmiary.

Joga i stretching

Regularne rozciąganie ścięgien i mięśni to sprawdzony sposób na zachowanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej w każdym okresie swojego życia. Kostki do jogi są sprzętem, który ułatwia rozciąganie, czyniąc je bezpieczniejszym, zwłaszcza dla osób początkujących, mających problem z utrzymaniem lub nawet dojściem do pożądanej pozycji wyjściowej. Bloczków do jogi powszechnie używa się również w innych dyscyplinach sportu, jako elementu pomocnego w rozgrzewce, a także w rehabilitacji, zwłaszcza podczas ćwiczeń pomagających w powrocie do pełnej sprawności po przebytych urazach kostno-stawowych, mięśniowych lub innych.

Jeśli masz trudność z osiągnięciem określonej pozycji w jodze, zastosowanie drewnianego, piankowego lub korkowego klocka zapewni stabilne podparcie i taką zmianę pozycji, że rozciągnięcie mięśni oraz ścięgien stanie się bezpieczniejsze i w ogóle możliwe. Stosowanie klocków do jogi polecane jest wszystkim początkującym oraz osobom bardziej zaawansowanym, zwłaszcza gdy próbują nauczyć się nowej pozycji. Takie klocki to także dobry wybór dla osób, dla których liczy się stretching.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here