Przyszłe mamy od początku ciąży troszczą się o swoje maleństwo, dbając, by rozwijało się ono prawidłowo. Oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, odpoczynku i braku stresu, kluczowymi kwestiami powinny stać się wizyty u lekarza ginekologa. Usg prenatalne i badania krwi są bowiem jednymi z najważniejszych badań w ciąży. Należy wykonać je w odpowiednim tygodniu ciąży.
Wiele przyszłych mam obawia się badań prenatalnych. My wychodzimy naprzeciw ich obawom i wyjaśniamy wszystkie nurtujące kwestie.
Badania prenatalne Kraków.
W stolicy małopolski nie trudno znaleźć klinikę bądź lekarza, u którego można wykonać badania prenatalne, oraz inne badania, wykonywane w trakcie ciąży. W Krakowie badania prenatalne można wykonać prywatnie, jak i również w placówkach posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wśród małopolskich placówek, które wykonują badania prenatalne kraków posiada też największy wybór lekarzy, oraz zakresu badań.
Rodzaje badań prenatalnych
Badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne.
Pierwsze z nich, inwazyjne badania prenatalne wykonywane są, gdy wystąpi spore ryzyko istnienia wad rozwojowych u dziecka. Polega ono na pobraniu krwi pępowinowej dziecka. Inwazyjne badania prenatalne niosą za sobą znikome ryzyko komplikacji, wynoszące około 0.5%. Badania te pozwalają na rozpoczęcie leczenia dziecka jeszcze w brzuchu matki, a także dają możliwość rodzicom do przygotowania się na opiekę nad wymagającym jej dzieckiem.
Nieinwazyjne badania prenatalne, nazywane także przesiewowymi badaniami, polegają na wykonaniu usg prenatalnego, oraz badań krwi, które wykluczają ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Badanie jest wykonywane dwukrotnie. Pierwsze, w 11 tygodniu ciąży, kolejne, powtarzane jest pomiędzy 13 a 19 tygodniem ciąży.
Badania prenatalne cena
Cena badań prenatalnych zależy od wybranego miejsca oraz zakresu badań. W prywatnym gabinecie, który wykonuje badania prenatalne cena waha się pomiędzy kilkudziesięcioma a kilkuset złotymi.
Badania prenatalne — dla kogo?
Badania prenatalne wykonać może każda kobieta, jednak istnieją grupy, którym szczególnie zaleca się ich wykonanie. Przede wszystkim są to kobiety, które zdecydowały się na macierzyństwo po 35 roku życia, oraz te, u których w rodzinie występowały wady rozwoju dziecka.
Badania prenatalne są obecnie najlepszą metodą diagnozującym wady rozwoju dziecka, we wczesnym okresie ciąży. Wykonanie ich daje szansę na zahamowanie rozwoju wady płodu lub jego pełne wyleczenie w łonie matki.