Kilim – eleganckie rozwiązanie na ścianę

0
1986

Dywany na ścianach, do niedawna wzbudzało śmiech i kojarzyły się z rosyjską i ukraińską kulturą. W rzeczywistości kilimy, czyli dywany przyczepiane do ścian, pochodzą z Bliskiego i Środkowego Wschodu, gdzie stanowią tradycyjny wystrój wnętrz. Dziś stają się również coraz popularniejsze na zachodzie, świetnie współgrając z nowoczesną architekturą.

Kilim na ścianę – trochę historii

Nie da się dokładnie ustalić, kiedy po raz pierwszy kilimy zagościły na Środkowowschodnich ścianach. Szacuje się, że ich wytwarzanie rozpoczęto już pomiędzy III i II tysiącleciem przed naszą erą. Przez setki lat zdążyły się spopularyzować, docierając przez kraje należące do rosyjskiego kręgu kulturowego (gdzie pozostały popularne do dzisiaj) i Bałkany do Europy. W Polsce kilimy przeżywały rozkwit popularności w okresie XX-lecia międzywojennego – nie tylko jako importowany ze wschodu produkt, ale również wytwarzany przez ludność lokalną. Niemal od samego początku szczególnym uznaniem cieszyły się kilimy pochodzące z Indii, gdzie wytwarzano je z najlepszych materiałów. Co ciekawe, dzisiaj również można w naszym kraju nabyć indyjskie kilimy, np. w sklepie etnobazar.

Jak dopasować kilim do aranżacji?

Kilimy, kojarzące się z tradycyjnym orientalnym stylem doskonale komponują się z nowoczesną architekturą. Dzięki wielokolorowym żywym wzorom można znaleźć kilim komponujący się z niemal każdym stylem wnętrza. Przykładowo, nowoczesne wnętrza świetnie komponują się z dywanami o żywych kolorach, stanowiących ciekawy kontrast dla stonowanego lub jednokolorowego wnętrza. Stonowane kolorystycznie kilimy świetnie pasują do wnętrz w stylu skandynawskim – wykonane z naturalnych materiałów, jak wełna, len czy bawełna kilimy doskonale komponują się z surowym, północnym stylem.

Niemal w każdym mieszkaniu kilimy mogą być świetnym i nieszablonowym urozmaiceniem, a wiele z nich to prawdziwe dzieło sztuki. Zawieszony w eksponowanym miejscu przez lata może urozmaicać wnętrza i wnieść do nich trochę orientalnego powiewu świeżości.

Kilimy to świetne rozwiązanie na prezent – znając swoich znajomych czy członków rodziny i wiedząc, że nie boją się odważniejszych aranżacji wnętrz, można sprawić im ogromną radość tym oryginalnym prezentem. Zapewne i oni znajdą dla pięknych dywanów ozdobnych odpowiednie do wyeksponowania miejsce.

Wysokiej jakości, ręcznie wykonany kilim na ścianę z pewnością nada szyku każdemu wnętrzu, a najlepsze materiały gwarantują, że każdy dotyk będzie sprawiał mnóstwo radości. Trudno o porównywalnie satysfakcjonujący element wyposażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here