Probiotyk dla dorosłych

W aptekach stacjonarnych i internetowych znajdziemy mnóstwo różnych produktów określanych mianem probiotyk dla dorosłych. Kiedy warto go stosować? Gdzie szukać naturalnych probiotyków w diecie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy warto suplementować probiotyki i czym one właściwie są.

Bakterie probiotyczne i ich wpływ na organizm człowieka

Bakterie probiotyczne, czyli inaczej probiotyki, stanowią przeważającą część flory bakteryjnej zasiedlającej nasze jelita. Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu – można porównać je do żywej fabryki, która przetwarza składniki dostarczane wraz z pożywieniem, pomaga je trawić, wydalać, oczyszczać jelita, a dodatkowo przewodzi impulsy nerwowe przez nerw błędny do mózgu.

Sprawne funkcjonowanie tego „przedsiębiorstwa” to nie tylko zdrowe jelita, ale także lepsza odporność, lepsza kondycja całego organizmu oraz lepszy nastrój. Dobroczynne bakterie jelitowe mają wpływ nawet na to, jaki mamy humor – kiedy są dobrze odżywione, a ich liczebność i kondycja są odpowiednie, mamy lepsze samopoczucie.

Probiotyk po antybiotyku i nie tylko – kiedy suplementować probiotyki?

Naturalne probiotyki można i należy dostarczać wraz z pożywieniem. Ich dobre źródła to kefir, jogurt i zsiadłe mleko, a także kiszone warzywa. Oprócz tego powinniśmy jeść tak zwane prebiotyki, czyli węglowodany złożone, które w jelitach służą dobroczynnym bakteriom jako źródło pożywienia. Prebiotyki znajdziemy w warzywach i owocach oraz w kaszach, pełnoziarnistych makaronach i pełnoziarnistym pieczywie.

Czasami jednak zachodzi potrzeba, by suplementować probiotyki i prebiotyki. Probiotyk dla dorosłych to suplement diety przydatny np. po antybiotykoterapii i po biegunce. Leczenie antybiotykiem wyjaławia mikrobiom, ponieważ nie działa selektywnie – niszczy wszystkie bakterie znajdujące się w naszych jelitach. Probiotyk po biegunce pomoże uzupełnić korzystną dla jelit i naszego zdrowia florę bakteryjną w jelitach.

Dobry probiotyk dla dorosłych – jaki wybrać?

Przy wyborze probiotyku najważniejszy jest jego skład. Dobry probiotyk dla dorosłych powinien zawierać kilka szczepów bakterii probiotycznych. Ważne, by były one starannie wyselekcjonowane i dobrze przebadane.

Dobry probiotyk dla dorosłych nie powinien natomiast zawierać białek mleka, czyli na przykład laktozy, ponieważ może ona u osób dorosłych wywoływać nietolerancję pokarmową.

Jeśli kupujemy probiotyk dla dorosłych np. po biegunce lub po antybiotykoterapii, kiedy ważne jest przestrzeganie przez jakiś czas ścisłej diety, wybierzmy tak zwany synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyków. Produkt taki będzie zawierać, oprócz szczepów bakterii probiotycznych, na przykład oligosacharydy pochodzenia naturalnego. Są one źródłem energii dla dobroczynnych bakterii w przewodzie pokarmowym.

Pamiętajmy, że zarówno probiotyk, jak i synbiotyk, wyprodukowany za pomocą innowacyjnej technologii, nie musi być przechowywany w lodówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here