Nauka tworzenia dobrych zdjęć

Niektóre fotografie potrafią być tak piękne, że zachwycają nas niemalże od pierwszego spojrzenia. Uwielbiamy przeglądać je na popularnych portalach społecznościowych i z dumą przyglądamy się osobom, które samodzielnie je wykonują. Sami też od czasu do czasu bierzemy swój aparat fotograficzny w dłoń i zabieramy go w plener lub na ważną dla nas rodzinną uroczystość, aby stworzyć dla siebie wspaniałe pamiątki z tych wyjątkowych okazji. A jak zrobić dobre zdjęcie? Czy jako osoby niedoświadczone w fotografii jesteśmy w ogóle w stanie je wykonać?

Po pierwsze – zainwestujmy w dobry sprzęt. Być może świetny i utalentowany fotograf mógłby wykonać imponujące zdjęcie nawet najzwyklejszym telefonem komórkowym, ale skoro nam samym tego talentu czy doświadczenia brakuje, musimy to wszystko zastąpić porządnymi przyrządami do pracy. Nie uczmy się robić zdjęć smartfonami czy telefonami. Zamiast tego uzbierajmy sobie większą kwotę i przeznaczmy ją na zainwestowanie w prawdziwą lustrzankę. Takim aparatem niemalże każdy jest w stanie zrobić dobre zdjęcie – wystarczy go odpowiednio ustawić albo dodać kilka filtrów, aby wzmocnić nasycenie kolorów i zaprezentować na obrazie jeszcze więcej szczegółów. Sama lustrzanka w pewnych sytuacjach może nam jednak nie wystarczać. Jeśli będziemy chcieli tworzyć zdjęcia stałych elementów – np. martwej natury czy pomieszczeń – powinniśmy sięgnąć po statyw, dzięki któremu zapanujemy nad ewentualnym drganiem swoich rąk. Na dalszych etapach przydadzą nam się jeszcze dodatkowe lampy czy bardziej specjalistyczne tła. Krok po kroku inwestujmy więc w kolejne narzędzia i artykuły, dzięki którym nasze zdjęcia będą jeszcze lepsze.

Jak zrobić dobre zdjęcia? Niestety nawet najdroższy sprzęt często nie doprowadza do uzyskania zamierzonych celów. W fotografii ważne są bowiem przede wszystkim umiejętności samego fotografa, które musimy na bieżąco zdobywać. Wyzwólmy w sobie duszę prawdziwego artysty. Zanim klikniemy przycisk na swoim aparacie, zastanówmy się, co w ogóle chcielibyśmy ukazać na zdjęciu. Nie twórzmy pustych obrazków, które być może są ładne, ale nie zachęcają widzów do zagłębienia się w ich treść. Starajmy się przekazywać coś na swoich fotografiach i wyrażać na nich swoje własne emocje, uczucia bądź stosunek do konkretnych tematów. Jeśli fotografujemy ludzi, odrobinę się z nimi zabawmy. Zachęćmy ich do przybierania różnorodnych póz, wydobycia swoich prawdziwych emocji i zmieniania mimiki twarzy. Robiąc zdjęcia martwej naturze, zmieńmy czasem ustawienie przedmiotów i spróbujmy ustawić je na innym tle lub sfotografować z zupełnie innego kąta. Fotografia wymaga od nas sporej kreatywności. Jeżeli będziemy podchodzić do niej zbyt poważnie i sztywno, niczego dobrego nie osiągniemy.

Teoretycznie w internecie znajdziemy wiele artykułów dotyczących tego, jak zrobić dobre zdjęcia. Nawet te najbardziej wartościowe nigdy nie zastąpią nam jednak lekcji odbywanych w praktyce – poświęćmy na nie sporą ilość wolnego czasu, a nasze zdjęcia będą coraz lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here