Sezon na świeże warzywa powoli zmierza już ku końcowi. W zimie jesteśmy skazani na korzystanie przede wszystkim z warzyw w postaci przetworzonej, które dłużej zachowują swoją świeżość, ale niestety – przy okazji tracą też część właściwości odżywczych. Warto wiedzieć, że jedną z form przechowywania warzyw, która pozwala zachować najwięcej ich korzystnych dla zdrowia właściwości, jest ich mrożenie. Choć w sklepach dostępnych jest bardzo dużo mrożonych warzyw i ich mieszanek, to jednak zdecydowanie lepiej jest zamrozić warzywa samodzielnie w domu. W ten sposób będzie to z pewnością mniej kosztowne, a jednocześnie będziemy mieli pewność, w jakich warunkach warzywa zostały zamrożone i jak były przechowywane, co znacząco wpływa na ich wartości zdrowotne.
Zapewne jest wśród was wiele osób, które myślą, że ten pomysł w założeniu jest dobry, ale w praktyce trudno go zrealizować. Nie wiemy przecież, jak przygotować warzywa do mrożenia. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zamrozić fasolkę szparagową, kalafior, szpinak i inne, „problematyczne” warzywa, poniżej znajdziecie garść porad.
Przede wszystkim warzywa przed mrożeniem muszą być dokładnie umyte. Zastanówcie się – czy kiedykolwiek po wyjęciu z zamrażalnika kupionej torby z mrożonymi warzywami, umyliście je? Oczywiście że nie, jest to wówczas w zasadzie niewykonalne. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkich zanieczyszczeń pozbyć się przed mrożeniem.
Po umyciu warzywa należy dobrze osuszyć. To bardzo ważne, ponieważ nadmiar wody będzie zamarzał razem z warzywami, powodując, że po rozmrożeniu będą one bardziej miękkie i wilgotne.
Kolejna sprawa to usunięcie zbędnych części. W przypadku fasolki szaparagowej będą to końcówki, w przypadku kalafiora czy brokułów – tzw. „pieńki”, czyli grube gałązki, od których odchodzą poszczególne różyczki. Marchewkę, pietruszkę i seler należy obrać.
Kolejna czynność to podzielenie warzyw na części. Kroimy je tak, jak zazwyczaj ich używamy, najczęściej w kostkę, plasterki czy słupki. Brokuły i kalafior dzielimy na poszczególne różyczki.
Tak przygotowane warzywa najlepiej włożyć do specjalnych woreczków albo pojemniczków do mrożenia. Dają nam one pewność, że po wyciągnięciu z zamrażalnika warzywa będą świeże i zachowają swoje właściwości.
Możemy mrozić każde z warzyw oddzielnie albo przygotować odpowiednie mieszanki. Najczęściej spotyka się połączenie marchewki z zielonym groszkiem oraz mieszankę warzyw składających się na włoszczyznę – w ten sposób po rozmrożeniu mamy gotowe danie lub dodatek. Możemy też mrozić razem warzywa, z których będziemy gotować jedną zupę, wówczas po prostu wrzucimy je do garnka i zupa gotowa. Zaoszczędzi nam to mnóstwo czasu. Pamiętajmy jedynie, by w przypadku mieszanki kawałki warzyw były podobnej wielkości – wówczas czas ich rozmrażania (gotowania) będzie podobny i nie będziemy ryzykować, że np. część składników naszej zupy będzie niedogotowana.
I jeszcze jedna zasada – mroźmy w małych porcjach. Pamiętajmy, że raz rozmrożonych warzyw nie można już ponownie zamrozić, więc jeśli przygotujemy paczkę, w której zamrozimy 2 kg marchewki, to będziemy musieli zużyć ją na raz. Lepiej więc przygotować z tej ilości osiem małych paczek, które będziemy na bieżąco zużywać po każdorazowym rozmrożeniu.