Lanolina jest substancją, która posiada bardzo szerokie zastosowanie. Powszechnie można ją spotkać w przemyśle kosmetycznym, ale nie tylko. Jej wszechstronność czyni z lanoliny produkt bardzo pożądany w wielu branżach.
Jak powstaje lanolina?
Lanolina to wosk, a właściwie tłuszczopot. Jest ona wytwarzana przez wszystkie zwierzęta posiadające wełnę, lecz najpowszechniej wykorzystuje się lanolinę owczą. Owcze gruczoły łojowe wydzielają lanolinę, gdy dane zwierzę jest wystawione na szczególnie niekorzystne warunki atmosferyczne aby je przed nimi ochronić. Zatem owca wydziela lanolinę tylko w przypadku występowania upałów lub siarczystych mrozów. Lanoliny zdjętej bezpośrednio z owcy nie stosuje się w przemyśle. Trzeba ją poddać najpierw poddać odpowiedniej obróbce. Po zdjęciu lanoliny z wełny oczyszcza się ją i następnie albo odwadnia, albo pozostawia pewną ilość wody, w zależności od późniejszego przeznaczenia. Bezwodną lanolinę czyli czystą, stosuje się do wytwarzania kosmetyków a zwłaszcza maści. Uwodnioną zaś (zawierająca 25 do 28% wody), stosuje się do wytwarzana smarów, olejów a także w procesie apretury – wykańczania różnego rodzaju materiałów.
Dobra lanolina czyli jaka?
Najprostszym sposobem na ocenę jakości lanoliny jest sprawdzenie jej certyfikatu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, musimy wiedzieć, że stosowany jest podział lanoliny na trzy rodzaje. Pierwszym jest lanolina jeszcze nie oczyszczona lub nie zdjęta jeszcze z wełny owczej. Ten rodzaj lanoliny nazywa się po prostu lanoliną. Dwa pozostałe rodzaje są już oczyszczone. Są to lanolina czysta i farmaceutyczna. Lanolina bezwodna czysta, to gęsta, kleista masa o barwie ciemnożółtej albo też żółtobrunatnej o lekko alkoholowym zapachu. Lanolina farmaceutyczna ma natomiast jasnożółty kolor i pozbawiona jest zapachu. Ogólnie rzecz biorąc kolor i zapach dadzą nam wskazówkę co do czystości lanoliny. Im ciemniejszy żółty kolor i intensywniejszy zapach tym lanolina jest mniej oczyszczona. Tutaj dowiesz się więcej http://oqema.pl/. Lanolinę farmaceutyczną stosuje się dla niemowlaków, które mają pieluszkowe odparzenia skóry a także jako maści dla matek z poranionymi brodawkami. Wynika z tego, że im czystsza lanolina tym bezpieczniejsza. Nie musimy jednak kupować gotowych produktów z lanoliny. Z powodzeniem można wykonać preparat samodzielnie.
Farmakopea – gwarancja jakości lanoliny
Jeśli chcemy wybrać odpowiedniej jakości lanolinę, powinniśmy zajrzeć do urzędowego spisu leków aptecznych inaczej Farmakopei. Jeśli dany preparat znajduje się w owym spisie, mamy gwarancję, że jest on najwyższej jakości. Farmakopea zawiera też opisy przechowywania preparatów oraz informacje dotyczące ich właściwego przechowywania. Zestandaryzowany jest też sposób w jaki obrabiana jest lanolina. Należy pamiętać, że farmakopea polska jest tłumaczeniem z francuskiego lub angielskiego identycznego dokumentu obowiązującego w Europie. Jeśli dany produkt widnieje w polskiej Farmakopei, oznacza to, że spełnia on zachodnie standardy.