Już za rok matura

Niezależnie od tego, do jakiej szkoły się uczęszcza, jakie wyniki się osiąga czy jakie ma się plany na swoją przyszłość, matura zawsze jest ogromnym przeżyciem. Niejednokrotnie jest ona źródłem ogromnego stresu i dosłownie spędza przyszłym maturzystom sen z powiek. Zdarza się również, że nawet najlepiej przygotowani uczniowie w wyniku potężnego stresu towarzyszącego egzaminowi dojrzałości zapominają nawet tak podstawowych wiadomości, jak, przykładowo, jak mnożyć ułamki. I choć badania psychologiczne dowodzą, iż stres w umiarkowanych ilościach może sprzyjać sprawczości danej jednostki, jak widać, zbyt duże jego ilości znacznie utrudniają funkcjonowanie, zwłaszcza w tak niecodziennej sytuacji, jaką jest bez wątpienia podchodzenie do egzaminu maturalnego. Jak więc pomóc maturzyście, zwłaszcza takiemu, co do którego mamy pewność, iż jest on swego rodzaju neurotykiem i przerasta go już nawet sama myśl o maturze, a co dopiero faktyczne podejście do niej? Jak wesprzeć ucznia, który stresuje się zbyt mocno, przez co może mu umknąć znaczna część informacji, które wymagane mogą być od niego na egzaminie?

Przede wszystkim: wybrać się z nim do księgarni. Oferują one dziesiątki świetnych pozycji o tytułach w stylu „Przygotuj się z nami do matury w miesiąc!”, lub „Ostatnie powtórki przed maturą”. Choć brzmią one, jakby w rzeczywistości mogły być mocno przereklamowane, warto dać im jednak szansę. Dlaczego? Bowiem kompendia mające ucznia przygotować do matury zawierają w sobie cały wymagany zakres materiału przedstawiony w formie skróconej. Jest to więc dobre rozwiązanie z dwóch względów – po pierwsze, może pomóc w przygotowaniach do egzaminu – maturzysta nie musi wyszukiwać informacji w kilku różnych podręcznikach i zeszytach, wystarczy, że sięgnie po jedną pozycję, w której zawarte zostało wszystko, co powinien wiedzieć. Po drugie – kompendium zbierające i podsumowujące cały materiał sprawdzi się świetnie w momencie, gdy uczeń będzie chciał powtórzyć wszystkie przyswojone sobie dotychczas informacje. Pomoże mu to jednocześnie sprawdzić, co jeszcze powinien sobie przypomnieć i utrwalić, co zaś przyswoił sobie na zadowalającym poziomie.

Czy więc kompendia podsumowujące materiał z różnego rodzaju przedmiotów, takich jak choćby historia, biologia czy matematyka, są skuteczne i mogą uczniowi pomóc? Wszystko wskazuje na to, że tak. Po pierwsze – pomagają one w usystematyzowaniu wiedzy, a w przypadku przygotowań rozpoczynanych od podstaw – w zorganizowaniu nauki tak, by na pewno o niczym nie zapomnieć i podzielić sobie cały proces na mniejsze etapy, dzięki czemu łatwiej będzie przyswoić sobie cały materiał. Ponadto maturzysta, który powtórzy i przypomni sobie wszystkie informacje, które zdobył podczas nauki, z całą pewnością uspokoi się nieco i poczuje się znacznie pewniej. Będzie on bowiem miał poczucie, że opanował cały materiał tak jak należy i może śmiało i pewnie stanąć przed wyzwaniem, jakim z całą pewnością jest egzamin dojrzałości, jak zwykło się mawiać o maturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here