Jak wyobrażamy sobie abstrakcyjne pojęcia?

Wszyscy zastanawiamy się, jak wygląda kosmos i czy jest w nim jakaś inna forma życia. Nasza ciekawość wynika z faktu, że nikt z nas nie był w przestrzeni kosmicznej, więc tak naprawdę nie wiele o niej wiemy. Nasza wiedza pochodzi głównie z książek, a to zbyt mało, by mieć całkowitą pewność, że pozaziemska cywilizacja na pewno nie istnieje. Co prawda znaleźli się świadkowie, którzy twierdzą, że zostali uprowadzeni przez kosmitów, ale nie mają na to twardych dowodów. Jedyne czym dysponują to słowa, a te jak wiadomo, nie są najwiarygodniejszym źródłem informacji. W dzisiejszych czasach ludzie zrobią dosłownie wszystko, byleby znaleźć się na okładkach gazet, czy wystąpić w telewizji. Zmyślenie bajeczek o porwaniu przez obcych nie stanowi dla nich najmniejszego kłopotu. Najważniejsze, żeby było nich głośno, a telewizyjny boom trwał jak najdłużej.

Jednak kosmos to nie tylko UFO, bo poza nim są jeszcze komety, czarne dziury, asteroidy czy supernowa. O tych zjawiska wiemy tyle, że co jakiś czas się zdarzają i mogłyby poważnie zagrozić naszej planecie, gdyby tylko znalazły się dostatecznie blisko niej. Taka czarna dziura pochłania wszystko, co spotka na swojej drodze, Obiekt, który stanie z nią oko w oko, nie ma szans się uratować. Jego los jest już definitywnie przesądzony, zostaje w całości wchłonięty przez ogromną, nieruchomą, czarną masę. Nie pozostaje po nim najmniejszy nawet ślad. Asteroida to z kolei ogromny kamień, który przemierza kosmos z ogromną prędkością. Gdyby znalazł się w pobliżu Ziemi, nie mielibyśmy żadnych szans.

Zderzenie z asteroidą to koniec życia na Ziemi. Naukowcy przypuszczają, iż w ten sposób zginęły dinozaury. Nie mogły znieść zmian, jakie zaszły w naszym klimacie. Poza tym wszystkie zwierzęta, które mogły zaspokoić ich wilczy apetyt, po prostu wyginęły. Ogromne jaszczury popadały z głodu i wycieńczenia.

Równie abstrakcyjnym pojęciem jest dla nas piekło i Niebo. Tak naprawdę nikt nie wie, jak jest w niebie? To pewnie dlatego, że nikt ze zmarłych stamtąd nie powrócił. Intuicyjnie przypuszczamy, że ono jednak istnieje, bo gdzie indziej trafialiby wszyscy dobrzy ludzie, którzy żyli kiedyś na tym świecie. Według naszych wyobrażeń w Niebie musi być przyjemnie, miło i ciepło. Pewnie wszyscy jego mieszkańcy nie chodzą, a unoszą się w powietrzu. W Piśmie Świętym powiedziane jest przecież, iż Niebo zamieszkują Aniołowie, a oni jak wiadomo, mają skrzydła. Są one nagrodą za wierną służbę Panu Bogu.

W Niebie pewnie nie zmieniają się pory roku, bo panuje tam wieczne lato i piękna pogoda. Nie ma też chorób ani innych zmartwień. Ludzie zamieszkujący Raj na pewno kochają się nawzajem i nie robią sobie krzywdy. Przeciwieństwem Raju jest z kolei Piekło. Tam są dusze nieczyste, które cierpią ogromne katusze cielesne. Ich kara nigdy nie dobiegnie końca i będzie trwała wiecznie. Ich jedynym towarzystwem są Diabły, które dźgają ich ostrymi widłami lub przypalają na wolnym ogniu. W Piekle panuje ogromny upał i trudno znieść tak wysoką temperaturę powietrza. Nie ma też możliwości, by stamtąd uciec, bo od wyroku nie ma odwołania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here