Jedną z tradycji ludowych w Polsce jest topienie marzanny w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. To bardzo popularna tradycja praktykowana szczególnie przez szkoły i przedszkola. Co roku, aby uniknąć wagarów dzieci i młodzieży, szkoły organizują dzień wolny od nauki w dzień wagarowicza, czyli w pierwszy dzień wiosny. Tego dnia odbywają się zawody sportowe, różne zabawy, festyny, a także popularne topienie marzanny.
Zastanawiasz się, jak zrobić marzannę? To głównie zależy od Ciebie, jak wykonasz taką kukłę, lalę. Głównym elementem marzanny jest słoma. Ze słomy formujesz coś na kształt lalki, jakiejś postaci. Potem ustrajasz taką marzannę przeróżnymi, kolorowymi szmatkami, bibułami i materiałami.
Jeżeli nie wiesz jak zrobić marzannę, to nic się nie martw, bo na pewno w szkole będziecie robić ją wspólnie. Pod wodzą nauczyciela albo nauczycielki wspólnymi siłami na pewno uda się Wam stworzyć niepowtarzalną i jedyną swoim rodzaju marzannę.
Pamiętaj, że jeżeli nie wiesz jak zrobić marzannę zawsze możesz poprosić o pomoc kogoś starszego z rodziny, kto na pewno opowie Ci liczne historie i anegdotki związane z topieniem marzanny. Kiedyś marzannę często topiono na wsiach w trakcie festynów i jarmarków z okazji pierwszego dnia wiosny. To ciekawa tradycja, która w Polsce utrzymała się przez setki lat, mimo że kościół katolicki uważał tę tradycję za pogańską i próbował kiedyś z nią walczyć.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić marzannę możesz poszukać informacji w internecie. Na portalu youtube znajdziesz filmiki instruktażowe jak krok po koku zrobić własną marzannę, a także różne filmiki z topienia owej kukły. Mając do dyspozycji starsze podręczniki, a także książki opisujące ludowe tradycje, to zapewne znajdziesz w nich informacje o pierwszym dniu wiosny. Jak kiedyś obchodzono taki dzień, a także jak zrobić marzannę wg starych zasad. Z takich książek opisujących ludowe i regionalne zwyczaje można dowiedzieć się wielu interesujących, a zarazem czasami bardzo zaskakujących informacji na temat zwyczajów panujących w danym regionie Polski.
W obecnych czasach, kiedyś zresztą również szkoły i gminy organizowały konkursy na zrobienie najlepszej i często największej, najbardziej okazałej marzanny. Wtedy wiedza jak zrobić marzannę okazuje się bardzo przydatna, ponieważ znasz wiele sposobów na zrobienie niepowtarzalnej i niebywałej kukły, która na sam koniec wyląduje w wodzie. Wiemy jak bardzo udział w konkursie potrafi zmobilizować uczestników do postarania się, aby wygrać.
Jeżeli będziesz wiedział jak zrobić marzannę w sposób niebywały i będziesz wiedział, że robisz najlepszą kukłę pośród wszystkich znajomych, to możesz pomyśleć, a przeprowadzeniu specjalnego kursu z tworzenia kukieł na pierwszy dzień wiosny. Możesz także założyć bloga albo własny kanał na youtube, na którym będziesz radzić jak zrobić fajne stroiki na święta, marzannę na pierwszy dzień wiosny albo jak ozdobić swój dom w sposób niepowtarzalny.
Pamiętaj, że takie umiejętności manualne i artystyczne są cenione.