Piesze, górskie wędrówki, przepiękne widoki i krajobrazy rozciągające się kilometrami. Wyprawy te jednak wymagają odpowiedniego przygotowania, jakie buty w góry wybrać, aby nasze nogi nie były narażone na urazy? Jaka odzież będzie się nadawała najlepiej? Te i inne pytania stawia sobie każdy, kto tylko pragnie rozpocząć tą niezwykle fascynującą przygodę.
Każdy miłośnik pięknych widoków, spokoju i bliskiego kontaktu potwierdzi, że góry mają w sobie to coś, tą magiczną siłę która tak przyciąga. Sprawia że chcemy wracać, odkrywać szlaki, błądzić wśród górskich szczytów i chłonąć tą niezwykła atmosferę. Odkrywanie nieznanych dotąd szlaków i zdobywanie nowych szczytów może wciągnąć każdego i choć to przepiękna pasja, to wbrew pozorom nie taka łatwa.
Chcąc rozpocząć niezwykłą przygodę z górskimi wyprawami musimy być przede wszystkim świadomi swoich własnych, mniejszych i większych słabości. Jeżeli nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, nie ma co walczyć samemu ze sobą. Wybierzmy łatwe i krótkie podejścia na szczyt, łagodne, niezbyt wymagające szlaki. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia pokonujmy kolejne przeszkody, ważne aby robić to z głową i zawsze na miarę swoich możliwości. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach, umiejętnym czytaniu znaków i oznaczeń danych szlaków. Nie bagatelizujmy ostrzeżeń i zakazów- nie są one po to, aby w czymś nam przeszkodzić, ale chronią nas przed niebezpieczeństwem!
Samo przygotowanie fizyczne niestety nie zagwarantuje nam udanej i bezpiecznej wyprawy. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, na co naraża się bagatelizując czynniki, które są takie istotne! Nierzadko słyszymy o sytuacjach, gdzie turyści potrzebowali pomocy ratowników ponieważ nieodpowiednio dostosowali ubranie do warunków panujących w górach. Pogoda to nie przelewki, absolutnie każdy musi pamiętać o tym, że natura jest nieprzewidywalna a warunki atmosferyczne w górach potrafią drastycznie się zmienić. Istotne jest więc odpowiednie ubranie. Sprawdzajmy prognozy i bierzmy na poprawkę to, że na nawet łagodnym szczycie temperatura będzie o kilka stopni niższa niż w miejscu startu naszej wędrówki. Ubranie na przysłowiową cebulkę będzie więc najbardziej rozsądne, lepiej mieć ze sobą trochę więcej ubrań w razie spadku temperatury niż narażać się na np. odmrożenia. Bardzo ważne o ile nie najważniejsze jest odpowiednie obuwie. Jakie buty w góry będą więc najlepsze? Na pewno takie, które są wygodne, nie chcemy chyba nabawić się odcisków i otarć już po pierwszym kilometrze. Bierzmy też pod uwagę temperaturę, w lecie może nas dopaść ulewa, a wiosną czeka na nas śnieg mimo dobrej pogody. Nie trudno także nabawić się urazów takich jak zwichnięcia czy złamania. Nie musimy od razu kupować profesjonalnych butów. Ważne jednak żeby ich wysokość chroniła naszą nogę, nada się więc obuwie za kostkę, wygodne i ciepłe, takie które nie jest śliskie-aby zminimalizować ryzyko potknięcia się.
Jeżeli tylko podejdziemy do wędrówek z głową, górskie wyprawy szybko zamienią się w naszą największą pasję!