Usługi notarialne wychodzą do ludzi. O ile adwokaci i prokuratorzy kojarzeni są już z ostatecznymi sprawami na sali rozpraw, a na co dzień ukryci są w sądowych zakamarkach, o tyle notariusz wydaje się być prawdziwym pracownikiem publicznym. Czym zajmuje się kancelaria notarialna i w jakich przypadkach można skorzystać z jej usług?
Pieczątka, która ma dużą wartość.
Jeśli komuś wydaje się, że praktyka zawodowa notariusza opiera się na przybijaniu pieczątek i braniu za to pieniędzy, powinien wiedzieć, czym faktycznie zajmuje się notariusz.
Pieczątka jest ważna i stanowi namacalny dowód kompetencji państwowych, jakie reprezentuje kancelaria notarialna. Potwierdzenia urzędowe są potrzebne w wielu dziedzinach życia i to one właśnie mogą kierować w stronę notariusza. Jakie konkretne przypadki wymagają jego porady?
Kancelaria notarialna – czym się zajmuje?
Na co dzień notariusz zajmuje się sporządzaniem i odczytywaniem stronom aktów notarialnych. Brzmi prosto, ale chcąc się przekonać o wiedzy, którą trzeba posiadać w tym zakresie, warto przeczytać dowolne pismo prawnicze i z czystym sumieniem powiedzieć, ile się z niego zrozumiało.
Kancelaria notarialna zajmuje się także następującymi sprawami:
– sporządzanie i przechowywanie aktów notarialnych;
– sprawy spadkowe;
– sporządzanie i dokumentowanie testamentów;
– ustalanie służebności lub hipoteki;
– sporządzanie protestów weksli i czeków;
– spisywanie protokołów;
– doręczanie oświadczeń.
Obowiązki notariusza – duża odpowiedzialność.
Praktyka czyni mistrza, ale z prawem bywa tak, że każdy przypadek jest inny. Dlatego praca notariusza, która wydaje się być powtarzalna i opierać się na podobnych czynnościach, tak naprawdę, w każdym przypadku jest inna. Na prawniku ciąży zatem odpowiedzialność. Czuwanie nad prawidłowym zabezpieczeniem praw osób jest niezwykle ważne, ponieważ czynności podjęte przez kancelarię adwokacką mogą mieć dla stron późniejsze skutki prawne.
Oznacza to, że kancelaria notarialna przed przystąpieniem do czynności prawnych musi uwzględnić prawa nie tylko osoby, która się do niej zgłosiła, ale również pozostałych stron. Jakie to ma znaczenie? Celem takiego postępowania jest uniknięcie postępowania sądowego.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl