Czy wiesz, kiedy jesteś płodna?

Każda kobieta, aż do menopauzy musi przechodzić okres menstruacji. Każda świadoma kobieta, powinna natomiast znać swoje ciało i swój cykl. To ważne m.in. dlatego, że dzięki temu może rozpoznać swoje dni płodne.

W każdym cyklu, przechodzonym co miesiąc przez kobietę, jest tylko sześć dni naprawdę dobrych do tego, aby doszło do zapłodnienia: tj. pięć dni poprzedzających owulację i 24 godziny po owulacji. Dzieje się tak, ponieważ plemniki mogą żyć do 5 dni w ciele kobiety, a komórka jajowa żyje tylko przez 12-24 godziny.

Co nieco o płodności

Twoje szanse na zajście w ciążę są najwyższe w latach dwudziestych i trzydziestych, tak jak wtedy, gdy kobiety są technicznie najbardziej płodne i mają jedne z lepszych jaj. To także ten czas, gdy nie musisz zbyt długo czekać: zdrowe pary w wieku 20-30 lat mają aż 30% szans na zajście w ciążę w jednym cyklu menstruacyjnym.

Ale około 35 roku życia liczby te powoli i systematycznie maleją. Ryzyko poronienia wzrasta także z powodu gorszej jakości jaj. Po 37. roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę maleje gwałtownie, mówi ACOG, a kiedy kobieta obchodzi swoje 40. urodziny, w każdym cyklu miesiączkowym jest mniej niż 10% szans na zajście w ciążę.

Dlatego też, jeśli kobieta ma mniej niż 35 lat i próbuje zajść w ciążę przez rok, zaleca się, aby otrzymała ocenę niepłodności. Jeśli jesteś w wieku od 35 do 40 lat, poczekaj tylko sześć miesięcy przed wizytą u specjalisty. W wieku 40 lat, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli po dwóch lub trzech cyklach nie występują oznaki poczęcia.

Okres a płodność

Płodzenie potomstwa w staroświecki sposób sprowadza się do stwierdzenia, kiedy twoje ciało owuluje. Faza owulacji lub czas w cyklu menstruacyjnym kobiety, w którym jajnik wypuszcza jajko w celu zapłodnienia, trwa do dwóch dni. Jest dzień sam owulacji (AKA, kiedy jajo jest uwalniane), wraz z 24 godzinami poprzedzającymi go. To wtedy jesteś najbardziej płodna.

Zestaw to ze zdolnością plemników do życia w żeńskim układzie rozrodczym przez 48 do 72 godzin, a największe prawdopodobieństwo sukcesu wypada, tak jak się można spodziewać, podczas fazy owulacji. „Zachęcamy pary do intymności co drugi dzień, prowadząc do momentu owulacji, a następnie każdego dnia [w fazie jajeczkowania]” – mówi dr Rackow.

Co do tego, jak rozpoznać dni płodne, to zacznij od śledzenia długości cyklu miesiączkowego, ponieważ niektóre cykle kobiet mogą wynosić 26 dni, a inne 32. Następnie zwróć uwagę na to, kiedy dostaniesz swój okres. „Około 12 do 14 dni przed następną miesiączką zwykle pojawia się podczas owulacji”.

Twoje ciało również daje oznaki owulacji. Wyraźne upławy (lub śluz szyjki macicy), tkliwość piersi i skurcze miednicy są częstymi objawami, a wiele kobiet również odczuwa niewielki wzrost temperatury ciała podczas fazy jajeczkowania, według American Pregnancy Association.

Kiedy owulacja?

Oprócz czytania całkowicie naturalnych zachowań z twojego ciała, istnieją inne sposoby, aby powiedzieć, czy owulujesz. Istnieją np. zestawy do moczu, które mierzą wartości hormonów, które sygnalizują owulację. Chociaż dostępne są testy cyfrowe, zauważa się, że codzienne paski testowe działają równie dobrze.

W przeciwnym razie przydatna mogłaby być aplikacja płodności, pomagająca śledzić twój cykl. W ten sposób zawsze masz go przy sobie, możesz logować objawy, a nawet możesz skonfigurować powiadomienia przypominające, kiedy jesteś w fazie owulacji.

Po prostu nie polegaj na aplikacjach, które są ostatecznym źródłem wiedzy na temat zajścia w ciążę i podpowiedzą jak rozpoznać dni płodne. Tak, aplikacje na temat zdrowia stają się coraz bardziej popularne – ostatnie badanie wykazało, że ponad 70% amerykańskich dorosłych używa aplikacji do samodzielnego monitorowania ich dobrego samopoczucia – ale ograniczone badania, które przeprowadzono w celu określenia dokładności przewidywanie okna płodności „było trochę rozczarowujące.”

Pamiętaj też, że cokolwiek robisz, powinnaś powiedzieć swojemu lekarzowi o testach i trackerach, których używasz podczas próby poczęcia. Będzie mógł wykorzystać te informacje, aby uzyskać bardziej dogłębne spojrzenie na swoje zdrowie, potencjalnie ułatwiając dostrzeżenie problemy zdrowotne, zawiadomienie, gdy coś jest nieregularne, lub bardziej spersonalizowane sugestie, które mogą doprowadzić do sukcesu płodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here