Czy pellet to opał przyszłości

Planujesz termomodernizację domu? Jest to dość poważna inwestycja na wiele lat, dlatego powinna być dobrze przemyślana. W świecie opału obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ograniczenie problemu smogu i eksploatacji zasobów naturalnych. Wśród paliwa przyszłości często wymieniany jest pellet. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tym rodzajem opału.

Pellet powstaje z odpadów

Popularny pellet powstaje z m.in. odpadów drzewnych, słomy, łusek słonecznika czy też biomasy. Oznacza to, że do jego produkcji w zasadzie nie potrzeba sadzenia kolejnych drzew i roślin. Można wykorzystać elementy, które normalnie po prostu zostałyby zutylizowane. Dodatkowo firmy związane np. z branżą meblarską, tartaczną czy też rolniczą mogą zarobić na sprzedaży odpadów bądź produkcji pelletu. W ten sposób opał ze strony https://top-pellet.pl/ ma dość sporą przewagę nad węglem i drewnem.

Pellet ma neutralny bilans emisji CO2

Jednym z zarzutów dotyczących spalania tego paliwa jest emisja CO2. Warto jednak zaznaczyć, że ilość wytwarzanego dwutlenku węgla przez pellet jest nieporównywalnie niższa niż np. w przypadku węgla. Co więcej, drzewo w ciągu swojego życia pochłonie tyle samo CO2, ile przedostanie się go do atmosfery w wyniku spalania pelletu. W ten sposób bilans emisji CO2 tego paliwa wynosi 0. To jednak nie wszystko. Piece na pellet oznaczają znacznie niższą emisję innych szkodliwych substancji m.in. tlenków siarki. Ponadto powstały podczas spalaniu czystego pelletu popiół można wykorzystać jako nawóz do ogrodu.

Pellet jest bardzo wydajny

Dla nabywców opału niesamowicie ważna jest wydajność energetyczna paliwa. Do oceny tego parametru warto wziąć pod uwagę wartość opałową. Liderem w tej kwestii pozostaje oczywiście węgiel kamienny, który może pochwalić się kalorycznością na poziomie od 20 do 30 MJ/kg. Podobne wartości można osiągnąć w przypadku ekogroszku, który powstaje z węgla kamiennego. Pellet nie odstaje jednak znacząco od tych paliw. Jego wartość opałowa wynosi od 16 do 20 MJ/kg. Dla porównania kaloryczność suchego drewna opałowego znajduje się na poziomie ok. 15 MJ/kg.

Pellet jest łatwy w transporcie

Ogromną zaletą pelletu jest łatwość transportu. W przeciwieństwie do węgla brunatnego może być przewożony nawet na znaczne odległości. Przykładowo marka TOP Pellet należąca do firmy SAM-BUD-ROL oferuje darmową dostawę na terenie całej Polski. W ten sposób nie trzeba ograniczać się jedynie do towaru z najbliższej okolicy. Co więcej, pellet jest przechowywany w specjalnych workach i można przewieźć go nawet własnym samochodem bez obaw o zabrudzenie auta.

Pellet jest po prostu wygodny

Piece na pellet są nowoczesnymi urządzeniami, których obsługa jest wysoce zautomatyzowana. Dzięki obecności specjalnego podajnika podczas jednej wizyty w kotłowni można załadować ilość opału wystarczającą na zapewnienie komfortu termicznego nawet na 2-3 dni. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu. Na dodatek spalanie pelletu oznacza dość niewielkie ilości popiołu, który można wybierać niekiedy nawet raz na miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here