Czy nawilżacz powietrza może wpłynąć korzystnie na zdrowie?

0
1519

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego, rozpoczyna się okres zachorowań związanych z infekcjami gardła i nosa. Bardzo często spowodowane są one zmiennymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz, zbyt małą aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, ale też brakiem dostępu do tego świeżego powietrza. Czy jednak są to jedyne zdarzenia, przez które chorujemy tak często?

Problem przegrzewanych mieszkań

Coraz większa część populacji mieszka w miastach, w nowym budownictwie, które jest świetnie izolowane i dobrze zabezpieczone przed dopływem powietrza z zewnątrz. Aby to powietrze miało szansę na dostanie się do naszych mieszkań, należy otworzyć nawiewniki w oknach oraz regularnie wietrzyć. A te zalecenia wciąż stosowane są przez niewielką część społeczeństwa, co niekoniecznie może dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę wszechobecny smog. Jednak tylko takie postępowanie zapewnić może odpowiednie warunki cieplne i wilgotnościowe, panujące w naszych mieszkaniach. Te bowiem są stale przegrzewane. Nawet skręcenie grzejników często nie wpływa na obniżenie się temperatury do optymalnego poziomu. W związku z tym, powietrze w mieszkaniu jest rozgrzane i wysuszone. Co z kolei wpływa na pogorszenie naszego samopoczucia i nasilenie problemów zdrowotnych. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji są nawilżacze powietrza. Obecnie ilość urządzeń na rynku jest tak duża, że każdy może znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Najbardziej popularne są nawilżacze ultradźwiękowe – za pomocą wysokich tonów rozbijają one cząsteczki wody na chłodną lub ciepłą parę, co wpływa dodatkowo na regulację temperatury w pomieszczeniu. Są ciche, stosunkowo tanie i energooszczędne, ale zostawiają po sobie wilgotne powierzchnie i przez ultradźwięki, mogą drażnić zwierzęta domowe. Nawilżacze parowe z kolei podgrzewają wodę i wyrzucają ciepłą mgiełkę, która jest bardzo sterylna, ale może podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Takie nawilżacze powietrza są też dosyć głośne. Ostatnim typem są nawilżacze ewaporacyjne, które wytwarzają chłodną mgłę, o bardzo małych cząsteczkach, która nie osiada na powierzchniach dookoła. Są głośniejsze od modeli ultradźwiękowych, ale podobnie jak one energooszczędne. Dostępność różnych modeli umożliwia dokonanie wyboru dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Wszystkie urządzenia znajdziecie na https://www.zdrowiewmodzie.pl/.

Korzyści zdrowotne ze stosowania nawilżaczy

Wraz z rozpoczęciem stosowania nawilżaczy powietrza, od razu zauważamy pozytywne zmiany. Śluzówka nosa nie jest tak wysuszona, dzięki czemu oddychanie jest łatwiejsze i bardziej komfortowe. Rzadziej chorujemy na infekcje nosa, a co za tym idzie nie musimy oddychać przez gardło, dodatkowo je podrażniając. Często nawilżacze powietrza poprzez ciepłotę wydalanej mgiełki, wpływają korzystnie na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Zyskujemy na tym po prostu zdrowszy sen, podczas którego łatwiej jest wypocząć. Odpowiednio nawilżone powietrze oprócz oczywistego wpływu na zdrowie, wpływa też korzystnie na stan skóry i włosów. Jeśli są przesuszone, nie tylko prezentują się źle, ale też są bardziej podatne na mikrouszkodzenia, i w przypadku włosów – wzmożone wypadanie. Dlatego nawilżacze stosowane są także latem, gdy wysokie temperatury również wpływają negatywnie na wilgotność powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here