Obecnie transformacja energetyczna staje się już rzeczywistością, dlatego coraz więcej firm poszukuje specjalistów z tej dziedziny. Oferty pracy w tym sektorze dotyczą zarówno stanowisk specjalistycznych, inżynieryjnych jak i tych związanych z kontaktem z klientem i jego obsługą. Poszukiwani są również różnego rodzaju monterzy i serwisanci systemów energetycznych. Czego od kandydatów wymagają firmy, które oferują pracę w tym sektorze? Podpowiadamy.
Praca w energetyce — monterzy i serwisanci systemów
Obecnie firmy oferujące prace w energetyce, poszukują monterów i serwisantów różnych systemów, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Jak wiadomo, energia słoneczna w Polsce w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Dzięki programom takim jak „Mój Prąd” możliwe jest otrzymanie sporych dopłat do montażu systemów energii odnawialnej. Z tego powodu zainteresowanie wśród inwestorów takimi usługami stale rośnie.
Dlatego poszukiwanych jest coraz więcej specjalistów, którzy potrafią zamontować takie konstrukcje. Wymagane jest od nich posiadanie certyfikatu UDT, który jest wydawany po ukończeniu kursu na instalatora tego typu urządzeń w akredytowanej placówce i po zdaniu egzaminu państwowego. Jego ważność to 5 lat. Dodatkowo jeżeli pracownik będzie miał styczność z prądem, powinien mieć też uprawnienia elektryczne SEP kategorii E i D. Na tym stanowisku zazwyczaj nie jest wymagane żadne konkretne wykształcenie.
Praca w energetyce — konsultanci, sprzedawcy i doradcy
Kandydaci, którzy chcieliby rozpocząć pracę w sektorze energetycznym na stanowisku konsultanta, sprzedawcy lub doradcy, muszą płynnie mówić po polsku i komunikatywnie w dodatkowym języku obcym na przykład angielskim lub niemieckim. Na tym stanowisku zazwyczaj wymagane jest wykształcenie średnie. Dodatkowo ze względu na charakter pracy konieczne jest prawo jazdy kategorii B, aby doradca mógł dojechać do swojego klienta. W tej pracy ważne są jednak przede wszystkim umiejętności miękkie — otwartość na potrzeby drugiej osoby, komunikatywność i samodzielność. Jeżeli poszukujesz zatrudnienia na takim stanowisku, kliknij tutaj.
Praca w energetyce — inżynierowie
W zależności od profilu firmy, inżynierowie poszukujący zatrudnienia w branży energetycznej powinni posiadać różne uprawnienia. Niezbędne zawsze jest jednak wykształcenie wyższe na kierunku technicznym związanym z energetyką. Większość przedsiębiorstw wymaga również prawa jazdy kategorii B a także gotowości do częstych podróży służbowych. Konieczna na tym stanowisku jest wiedza z danego zakresu energetyki. Wymagana jest także umiejętność czytania dokumentacji technicznej i obsługi aparatury pomiarowej oraz tworzenia protokołów sprawozdawczych.
Wiele firm wymaga od kandydatów również biegłej znajomości języka angielskiego. Inżynierowie często pracują w charakterze projektanta na przykład sieci telekomunikacyjnych. W takiej sytuacji muszą doskonale znać program AutoCAD, a także QGIS. Wymagana jest od nich również znajomość technologii budowy sieci teletechnicznych w ramach programu FTTX / POPC2, a także prawa budowlanego.
Praca w energetyce — analitycy
W branży energetycznej poszukiwani są różnego rodzaju analitycy. Do zakresu ich obowiązków należy gromadzenie, opracowywanie i prezentowanie danych na potrzeby niektórych działów. Pracodawcy wymagają od nich wyższego wykształcenia na kierunku ekonomicznym, takim jak matematyka, ekonomia, statystyka czy finanse i rachunkowość. Dodatkowo niektóre przedsiębiorstwa życzą sobie znajomości języków programowania takich jak Python, VBA czy SQL.
Na tym stanowisku niezbędna jest również bardzo zaawansowana obsługa MS Excel, a także PowerPoint i umiejętność pracy na dużych zbiorach danych. Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, a także wysoko rozwinięte umiejętności analityczne, zdolność logicznego myślenia i formułowania wniosków to kolejne wymagania większości pracodawców. Mile widziane jest również zainteresowanie branżą energetyczną i wiedza z jej zakresu.
Praca w energetyce — pracownicy administracyjni
W branży energetycznej zatrudnionych jest wiele pracowników administracyjnych. Ich zadaniem jest koordynacja sprawnego obiegu dokumentów i korespondencji, a także przygotowywanie różnego rodzaju pism i wniosków. Pracodawcy wymagają od kandydatów wykształcenia wyższego oraz biegłej znajomości języka angielskiego na poziomie minimum B2, która będzie umożliwiała im swobodną komunikację.
W przypadku stanowisk, w ramach których pracownik zobligowany jest do analiz finansowych Funduszy Unijnych, konieczna jest znajomość metodyki rozliczania środków publicznych, a także oprogramowania SAP. Z kolei osoby zajmujące się marketingiem przedsiębiorstw energetycznych muszą dobrze znać wszelkie programy graficzne takie jak Photoshop czy Adobe Illustrator. Ich zadaniem jest koordynacja i realizacja działań marketingowych. Dlatego niezbędna na tym stanowisku jest znajomość języka angielskiego, doświadczenie i wyższe wykształcenie.