Co wyleczy arnika górska

Arnika górska to niewielka roślina o żółtych kwiatach, która od wieków pomaga nam przy rozmaitych urazach, stłuczeniach, a także problemach skórnych. Jak działa wyciąg z arniki i w jakich sytuacjach może być pomocny?

Działanie arniki

Arnika górska, czyli Arnica montana, to prawdziwe bogactwo składników leczniczych, dzięki którym wyciąg z tej rośliny stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości. Najczęściej wyciąg z arniki stosujemy zewnętrznie, w formie żelu czy maści, ale można ją znaleźć także w kremach. Kwiat arniki znajduje zastosowanie również w terapii wewnętrznej, ale w tym przypadku powinniśmy być bardziej ostrożni niż przy zastosowaniach zewnętrznych i skonsultować się wpierw z lekarzem.

Arnica montana zawiera m.in. laktony seskwiterpenowe o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym, a ponadto flawonoidy, fitosterole, garbniki, olejki eteryczne, karotenoidy, arnicynę, saponinę i in. Arnika przyspiesza gojenie się ran oraz wchłanianie się krwiaków, pobudza krążenie krwi, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi ból, wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry. Znajduje ponadto zastosowanie w leczeniu chorób serca i układu krwionośnego.

Arnika – zastosowania zewnętrzne

Ekstrakt z arniki można stosować w formie maści, żelu, a także okładów. W kosmetyce stanowi ponadto składnik kremów, toników i balsamów przeznaczonych m.in. dla cery naczynkowej oraz tłustej i trądzikowej. W przypadku cery naczynkowej arnika zmniejsza widoczność „pajączków”, uszczelnia naczynia, poprawia koloryt cery oraz zapobiega pękaniu kolejnych naczyń. Ponadto kosmetyki z arniką regulują produkcję sebum, działają dezynfekująco i bakteriobójczo, co docenią osoby borykające się z trądzikiem.

Preparaty z arniką stosowane są przede wszystkim przy leczeniu różnorakich urazów i kontuzji, siniaków i krwiaków, stłuczeń, obrzęków i opuchlizn. Znajdują również zastosowanie jako kuracja wspomagająca przy leczeniu żylaków odbytu, owrzodzeń żylakowych podudzi, oparzeń I i II stopnia, odmrożeń, łagodzeniu bólów reumatycznych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie stosować arniki przy cięższych postaciach poparzeń i odmrożeń, gdy doszło do głębokich urazów, a zwłaszcza gdy na ciele obecne są otwarte rany. Wówczas arnika nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.

Arnikę można stosować także przy stanach zapalnych zębów i dziąseł oraz innych schorzeniach jamy ustnej, np. w leczeniu aft. Zawarte w roślinie substancje mają działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Z powodzeniem znajdują więc zastosowanie w płynach do płukania ust oraz wspomagająco przy leczeniu zapalenia dziąseł oraz owrzodzenia dziąseł i jamy ustnej.

Arnika – zastosowanie wewnętrzne

Arnika stosowana doustnie wpływa korzystnie na układ krążenia i znajduje zastosowanie w leczeniu wspomagającym chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń krążenia w obrębie naczyń wieńcowych, zaburzeń krążenia mózgowego, zespołu pozakrzepowego, żylaków odbytu, krwawień poporodowych. Preparaty doustne z arniką wspomagają także łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą.

Preparaty doustne z arniką należy jednak przyjmować wyjątkowo ostrożnie. W zastosowaniu wewnętrznym nawet niewielkie dawki arniki mogą być toksyczne. W bezpiecznych dawkach arnika dostępna jest w preparatach homeopatycznych, w formie granulek. Można je przyjmować zarówno profilaktycznie (np. przed dużym wysiłkiem fizycznym czy planowanym zabiegiem), jak i bezpośrednio po zaistniałym urazie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here