Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co różni lub zbliża do siebie świat ludzi oraz zwierząt? W Internecie możemy napotkać wiele fascynujących artykułów dotyczących podobieństw w zachowaniu zwierząt oraz ludzi. Często też możemy natrafić na różnego rodzaju quizy zatytułowane: jakim zwierzęciem jesteś?
Nauka wykonywania czynności
Jak zmotywować człowieka do wykonania pewnej czynności? Jak sprawić, aby daną czynność wykonywał chętnie, bez marudzenia, z zapałem oraz entuzjazmem? Wystarczy zaoferować wynagrodzenie, nagrodę za wykonanie zadania. W umyśle ludzkim w ten sposób powstają połączenia nerwowe. Dzięki czemu nasz umysł zachowuje dane wspomnienie. Przez wynagrodzenie człowiek kojarzy dane zadanie z czymś przyjemnym oraz w przyszłości będzie spodziewał się korzyści za wykonanie tego samego lub podobnego zadania. Wiele firm zauważyło to powiązanie. Dzięki systemowi nagród efektywność oraz rezultaty wzrastają. Podobnie jest właśnie ze zwierzętami. Treserzy zwierząt, na przykład delfinów doskonale wiedzą jak to działa. Jeżeli treser chce, aby delfin nauczył się pewnej sztuczki musi zapewnić mu nagrody za wykonanie zadania. Ciekawą rzeczą jest również fakt, że nawet gdy zwierzę nie chce wykonywać odpowiedniej sztuczki, warto również zaoferować mu nagrodę. W ten sposób w zwierzęciu pobudzanie są pewne emocje. Delfin zaczyna sobie uświadamiać, że dzięki wykonaniu zadania może doświadczyć większej nagrody.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, internet jest pełen quizów dotyczących przyporządkowania osoby wykonującej quiz do jakiegoś zwierzęcia. Pytania w nich zawarte często opierają się właśnie o cechy charakteru człowieka. Jak doskonale wiemy każde zwierzę posiada unikalne cechy, zachowania. Każde zwierze może zachować się zupełnie inaczej niż inne w tej samej sytuacji. Odpowiadając na pytania quizowe, zostajemy przyporządkowani odpowiedniemu zwierzęciu przede wszystkim właśnie przez nasze cechy charakteru. Dla przykładu osoby o ostrym, władczym i dominującym charakterze mogą zostać przyporządkowane jako lew. Osoby leniwe, powolne, których życie cechuje się wolnym tempem zostaną na przykład leniwcami.
Jednak co jeszcze upodabnia nas do zwierząt?
Jednym z takich uwarunkowań może być instynkt przetrwania. Każdy pragnie żyć jak najdłużej w zdrowiu oraz szczęściu. Podobnie jest wśród zwierząt. Dodatkowym powiązaniem może być chęć docenienia przez innych. Lubimy czuć się potrzebni, wartościowi, dlatego tak ważne jest dla nas zdanie innych. Podobne zachowania można w łatwy sposób zaobserwować wśród zwierząt. Jak wiadomo zwierzęta, które są bardziej potrzebne stadu są wyżej w hierarchii. Decydują o tym przede wszystkim ich cechy przywódcze oraz umiejętność dowodzenia.
Jak widać ludzie oraz zwierzęta mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego. Istoty te towarzyszą ludzkości od dawna. Powinniśmy myśleć o zwierzętach jak o istotach mądrych i traktować ich z należytym szacunkiem. Powinniśmy uświadomić sobie że świat ludzi oraz zwierząt to nie odrębne rzeczywistości.
A Ty jakim zwierzęciem chciałbyś być?