tawula norweska

Pędy ukwiecone tak gęsto, że wręcz wydają się oblepione drobnymi baldachami maleńkich kwiatuszków… tak właśnie wygląda tawuła norweska. To najwspanialsza ozdoba wiosennego ogrodu – jeden krzew wystarczy, by wszystkie inne rośliny straciły na uroku. A na dodatek na niezwykła roślina jest niewiarygodnie łatwa w uprawie! Naprawdę nie potrzebuje wiele, by wspaniale kwitnąć przez całą wiosnę.

Tawuła norweska o pięknych kwiatach

Tawuła norweska (Spiraea ciranea) to jeden z najciekawszych krzewów ozdobnych. Od jakiegoś czasu cieszy się coraz większym powodzeniem w naszym kraju i coraz częściej można spotkać ją w ogrodach. I słusznie, ponieważ jest naprawdę przepiękna – to efektowny krzew o mocno przewieszających się, gęsto ukwieconych pędach, który osiąga maksymalnie 2 m wysokości.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko w okresie kwitnienia (kwiecień – maj), lecz także poza nim. Na pędach pojawiają się niewielkie, zielone liście o lepkiej powierzchni, delikatnie owłosione. Roślina jest atrakcyjna ze względu na pokrój – plątaninę przewieszonych pędów, które zwracają na siebie uwagę. Jesienią aż zapiera dech, ponieważ liście przebarwiają się na złoto i krzew staje się jasnym, barwnym płomieniem. Nie ma nad czym się zastanawiać – warto posadzić ją w ogrodzie. Jest niezwykle prosta w uprawie, na dodatek może rosnąć naprawdę wszędzie!

Pielęgnacja tawuły norweskiej nawet dla początkujących

Największą zaletą tawuły (no, może poza obfitym kwitnieniem) jest jej tolerancyjność względem podłoża i warunków atmosferycznych. Ten wyjątkowy krzew przyjmuje się w ziemi ogrodowej każdego rodzaju i nie będzie się rozwijał wyłącznie na glinie. Słońce, półcień, wilgoć, suche podłoże – odpowiada jej tak naprawdę wszystko. Na dodatek jest bardzo odporna na mróz i polskie zimy nie są jej straszne. Warto tylko znaleźć dla niej miejsce osłonięte przed wiatrem, by wczesnowiosenne podmuchy nie połamały delikatnych gałązek.

Ta wyjątkowa roślina potrzebuje jednak sporo wody. Należy podlewać ją regularnie i obficie, w upalne dni nawet codziennie. Dobrym rozwiązaniem jest wyściółkowanie podłoża wokół pnia, ponieważ dzięki temu ziemia wolnej paruje i tawuła ma zapewniony odpowiedni poziom wilgoci.

Należy także pamiętać o nawożeniu. Tawuła wymaga preparatów mineralnych o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Warto odwiedzić specjalistyczny internetowy sklep ogrodniczy, by znaleźć odpowiedni środek, najlepiej w formie granulatu, który można wmieszać w ziemię wokół pnia. Nawozy do tawuły sprawią, że mimo upływu lat w każdym sezonie będziesz mógł cieszyć się jej pięknym i obfitym kwitnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here