Rozliczanie PIT przez system e-deklaracje

Luty to okres, gdy otrzymuję swoje PITy 11. Od dłuższego już czasu pracuję zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie i o dzieło. Wiąże się to z otrzymywaniem przynajmniej 5 pitów. Dodatkowo zdarza mi się co jakiś czas otrzymywać PIT 8. Każdego roku na przełomie marca i kwietnia pojawia się u mnie pytanie jak rozliczyć pit 37. Mógłbym skorzystać z usług księgowej. Byłoby to rozwiązanie najprostsze. Nie przywykłem jednak do rozwiązań najprostszych. Od wielu już lat swojego pita wysyłam elektronicznie. Program e-deklaracje jest wyjątkowo intuicyjny. Zawsze mnie to dziwi, ponieważ nie raz już miałem do czynienia z programami stworzonymi dla instytucji państwowych i zawsze wymagało to ode mnie żmudnego “dłubania” aby uzyskać spodziewany efekt. Wracając jednak do tematu. Wystarczy jedynie uzupełnić pola, wybrać odpowiedni urząd skarbowy, a system sam wszystko obliczy. Oczywiście jest to najprostsze rozwiązanie gdy jest się osobą samotną, która nie może liczyć na żadne ulgi. Gdy jednak już mamy możliwość skorzystania ulgi z pewnością należy się zastanowić jak rozliczyć pit 37 abyśmy uzyskali jak najwięcej. Wbrew pozorom większość ulg jest łatwa w obliczeniach. Wystarczy użyć wyszukiwarki i poszukać interesującej nas ulgi. Część stron w sposób łatwy i przejrzysty udzieli informacji na temat interesującego nas odpisu od podatku bądź dochodu. Jeżeli jednak wyda nam się to zbyt trudne można skorzystać z usług biura rachunkowego. Nie polecam osób, które uzupełniają PITa za 10 czy 20 złotych. Takie osoby mają wiedzę podstawową, jednak przy trudniejszych sprawach nie podpowiedzą jak najkorzystniej wyjść z rozliczania pita i zyskać jak najwięcej. Dobrze mieć w znajomych księgową. Zawsze gdy wyjdzie nam, że musimy zapłacić dodatkowy podatek można się jej podpytać, jak tego przykrego obowiązku uniknąć.

Jeżeli jesteś osobą zdrową polecam oddawać krew. Z tego tytułu też będziesz mieć ulgę. Dodatkowo może komuś pomożesz, a za parę lat machając czerwoną książeczką Honorowego Dawcy Krwi będziesz miał pierwszeństwo w aptece i w kolejce do lekarza. W wielu miastach Honorowi Dawcy Krwi mogą korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Jest to wygodne w miastach, gdzie wiecznie są korki w godzinach szczytu. Pracując w centrum miasta będziesz mógł zostawić samochód w bardziej odległym miejscu i kawałek trasy przecierpieć w tramwaju. Do tego jeszcze te bardziej odległe miejsce może być poza obrębem płatnego parkowania więc już zupełnie zyskujemy w skali miesiąca całkiem pokaźną sumę. Oszczędzisz więcej. Dlatego zdecydowanie polecam oddawać krew.

Nie nadmieniłem jeszcze, że rozliczając swój pit drogą elektroniczną otrzymasz potwierdzenie odbioru tego pita. Jest to dokument akceptowany w banku. Nazywa się Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru, w skrócie UPO. Gdybyś starał się o kredyt i jednym z dokumentów wymaganych do jego udzielenia byłby PIT to nie musi on być potwierdzony pieczątką z urzędu. Wystarczy właśnie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Nie zdarzyło mi się, abym coś uzupełnił źle. Dlatego też z całym przekonaniem polecam korzystanie z e-deklaracji przy wysyłaniu pitów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here