Problemy ze snem

Nawet co trzeci dorosły może mieć problemy ze snem. Wiele osób zgłasza, że po przekroczeniu progu 20 lat znacząco pogorszyła się jakość ich snu. Część deklaruje problem z zasypianiem. Jak sobie z tym poradzić?

Techniki relaksacyjne na dobry sen

Problemy ze snem mogą być skutkiem odczuwanego stresu i napięcia. Aby lepiej radzić sobie z uczuciem niepokoju i emocjami warto zacząć praktykować różne metody relaksacji, które pomogą nam się wyciszyć i nauczą odpowiednio zarządzać stresem. Pomocna może okazać się joga i medytacja – mają one korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną.

Warto spróbować również treningu uważności tzw. mindfulness, który pomaga skupić się na wykonywaniu danej czynności, nie błądząc myślami i nie rozpamiętując różnych stresujących sytuacji.

Warto też praktykować ćwiczenia oddechowe, które są bardzo przydatne w momencie, gdy poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, osiąga zbyt wysoki poziom.

Wieczorne rytuały na problemy ze snem

Bardzo duże znaczenie ma to, jak kończymy swój dzień i w jaki sposób przygotowujemy się do spania. Przed położeniem się do łóżka powinniśmy się wyciszyć i zrelaksować. Pomocne będą wymienione wyżej techniki, ale nie tylko. Jeśli mamy trochę więcej czasu weźmy relaksującą kąpiel w otoczeniu olejków zapachowych.

Pójdźmy na wieczorny spacer, aby dotlenić organizm i trochę się zmęczyć. Przewietrzmy też sypialnię i zadbajmy o to, aby panowała w niej optymalna temperatura – ok. 18-20 stopni C. Poczytajmy książkę zamiast wpatrywać się w smartfona lub TV – bijące z nich niebieskie światło zaburza produkcję melatoniny.

Melatonina na sen

Melatonina, nazywana hormonem snu, wytwarzana jest wieczorem, gdy panuje ciemność. Niestety, od kiedy zaczęliśmy oszukiwać nasz organizm za pomocą sztucznego światła, jej produkcja bywa zaburzona. Na szczęście można ją przyjmować w postaci syntetycznej. Melatonina jest składnikiem suplementów diety np. Miralo Sen. Suplementy diety, takie jak Miralo Sen, mogą być stosowane przez osoby dorosłe, które borykają się z trudnościami z zasypianiem lub często budzą się w nocy. Miralo Sen może być też przyjmowany przez osoby pracujące zmianowo lub doświadczające jet lag. Suplement ten zawiera dodatkowe wsparcie – jest nim ashwagandha. To bardzo popularna roślina wywodząca się z tradycji staroindyjskiej, która od tysięcy lat pomaga radzić sobie z różnymi problemami natury zdrowotnej.

Źródła:

  1. Opracowanie własne
  2. Sleep Problems in Adolescence – Dianne N. Morrison, Rob McGee, Warren R. Stanton, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 1992 – 94-99.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here