W dzisiejszych czasach, kiedy bezrobocie w kraju regularnie maleje i bardzo często pracodawcy muszą o wiele bardziej wysilić się w poszukiwaniu idealnego kandydata na wolne stanowisko w firmie, o wiele łatwiej jest potencjalnemu przyszłemu pracownikowi znaleźć zatrudnienie, niż chociażby dziesięć lat temu. Jak jednak się do tego przygotować?
Krokiem pierwszym będzie sporządzenie CV. W sieci wiele jest dostępnych darmowych kreatorów, które nam to umożliwią, zapewniając przejrzystość, estetykę i ciekawy efekt pierwszego wrażenia (chyba, że aplikujemy na stanowisko grafika komputerowego, wtedy możemy dodatkowo zaprezentować swoje umiejętności już na początku styczności z potencjalnym pracodawcą i pochwalić się umiejętnościami przy tworzeniu owego dokumentu, co może zadziałać na naszą korzyść w procesie rekrutacji). Zazwyczaj kreator prosi nas na początku o dodanie zdjęcia we wskazanym formacie. Oczywiście nie musimy tego robić, jednak zdarza się, że w ogłoszeniu rekrutacyjnym zaznacza się, aby CV zawierało aktualną fotografię kandydata. Powinniśmy również zawrzeć takie informacje, jak datę i miejsce urodzenia, numer kontaktowy (jest to jedna z najważniejszych rzeczy, ponieważ na ogół rekruterzy telefonicznie kontaktują się z wybranymi kandydatami) i adres e-mail. Kolejną bardzo istotną rzeczą jest zawarcie w dokumencie listy ukończonych szkół. Zazwyczaj zaczynamy sporządzanie takowej od ostatnio ukończonej szkoły, następnie wpisujemy odwrotnie chronologicznie kolejne, z zachowaniem dat rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych szczebli nauki. Następną bardzo ważną o ile nie najważniejszą rzeczą jest nasze dotychczasowe doświadczenie w pracy. Jeżeli jesteśmy na początku naszej drogi zawodowej, możemy w tym punkcie umieścić praktyki oraz staże, zaczynając ponownie od ostatnio wykonywanych, wpisując kolejno rodzaj piastowanego stanowiska, miejsce pracy oraz lata w których ową funkcję sprawowaliśmy. W naszym curriculum vitae powinny również znaleźć się przebyte kursy (na rozmowę kwalifikacyjną warto zabrać certyfikaty potwierdzające odbycie wskazanych kursów), umiejętności i zainteresowania. Jednak jakie umiejętności wpisać w CV? Przede wszystkim prawdziwe, takie które rzeczywiście posiadamy, ponieważ prawdopodobnie będą one miały przełożenie na wykonywaną przez nas pracę. Mogą to być przykładowo znajomość zaawansowanych technik sprzedaży czy koordynacja i zarządzenia zespołem, jak znajomość konkretnego programu typu SAP.
Kiedy nasze CV jest już gotowe, możemy zabrać się za szukanie ofert. Tutaj najbardziej efektywnym narzędziem jest internet. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo wyszukiwarek, które mogą nam w tym pomóc. Do szukania możemy użyć dostępnych filtrów, dzięki którym wyświetlą nam się tylko pożądane przez nas stanowiska, jak szukanie poprzez wpisanie konkretnych fraz w pole wyszukiwarki. Warto również sprawdzać w zakładce „Kariera” na oficjalnych stronach internetowych firm, w których chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie. Jeżeli wymagania rekrutacyjne, będą zbiegały się z naszymi umiejętnościami i doświadczeniem, a oferta pracy wyda nam się atrakcyjna finansowo, nie pozostaje nam nic innego jak zgłoszenie aplikacji i czekanie na odzew.
Pamiętajmy jednak, że szukanie pracy jest procesem i mimo, że zdarzają się wyjątki, tylko konsekwentne poszukiwanie sprawi, że będziemy mogli znaleźć w pełni satysfakcjonujące zajęcie.