Podrażniona, zaczerwieniona skóra dłoni to problem, z którym mierzy się wiele osób. Najczęściej jej zła kondycja jest chwilowa i po odpowiednim nawilżeniu objawy mijają. Czasem jednak stan z góry z czasem się pogarsza, pojawiają się bąble, wysypka czy egzema oraz ból. Te dolegliwości mogą sugerować wymagającą konsultacji z lekarzem chorobę.
Jakie objawy dotyczące skóry dłoni powinny niepokoić?
Skóra na dłoniach jest cienka, delikatna, łatwo może ulegać podrażnieniu. Dłonie są też szczególnie narażone na czynniki drażniące: kontakt ze środkami czystości, mocnymi kosmetykami, farbami, lakierami. Nawet wyziębienie dłoni czy ich częste mycie może spowodować, że skóra stanie się sucha, zaczerwieniona, pojawi się uporczywe swędzenie czy pękanie skóry.Czasem jednak powodem podrażnienia bywa choroba. Jeśli pojawia się mocny świąd czy ból, dłonie są opuchnięte, pokryte bąblami czy wysypką, lepiej od razu skonsultować się z lekarzem.
Popularnie występujące choroby skóry dłoni
Choroby skóry dłoni mają różne przyczyny. Często jest nią alergia, zwłaszcza u osób, które są szczególnie narażone na kontakt z substancjami drażniącymi: u budowlańców, fryzjerów, sprzątaczek. Lekarz może wtedy zdiagnozować egzemę lub, jeśli objawy pojawiły się nagle, a przebieg choroby jest gwałtowny, kontaktowe zapalenie skóry.Popularną chorobą jest także drożdżyca, choroba o podłożu grzybiczym. Najczęściej cierpią na nią kobiety, a przyczyną jest niewłaściwa higiena przy wykonywaniu zabiegów kosmetycznych – np. używanie niewysterylizowanych narzędzi przez kosmetyczkę czy manicurzystkę. Osoby mające kontakt ze zwierzętami hodowlanymi – lekarze weterynarii, hodowcy czy rzeźnicy – mogą chorować na zakaźną różycę, wymagającą niezwłocznego kontaktu z lekarzem.
Leczenie chorób skóry dłoni – jak przebiega?
Każda choroba skóry dłoni wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, czasem dermatologiem, czasem również z alergologiem. Ważne jest ustalenie jej przyczyny, a następnie odpowiednie leczenie. W przypadku dolegliwości na tle alergicznym trzeba ustalić czynnik drażniący i unikać go, a w razie wystąpienia objawów przyjmować leki przeciwalergiczne. Choroby grzybicze łatwo się rozprzestrzeniają, dlatego kluczowa jest profilaktyka, a w razie zakażenia – stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Zawsze należy też zadbać o kondycję skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie przez stosowanie dobrej jakości balsamów i kremów odbudowujących warstwę lipidową.