Nasiona konopi jako dodatek do dań
fot. Pixabay.com

Nasiona konopi Cannabis sativa od jakiegoś czasu są popularnym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Czy aby na pewno można je jeść? Jakie jest ich pochodzenie? Jakie mają właściwości? Jeśli się nad tym zastanawiacie, dla Was powstał ten wpis. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/nasiona-konopi-do-spozycia/

Nasiona konopi i ich pochodzenie

Nasiona jadalnej konopi pochodzą z tego samego gatunku, co marihuana, wyrosły jednak na zupełnie innej odmianie tej rośliny. Zawierają one więc śladowe ilości związku psychoaktywnego THC, który normalnie znajduje się w marihuanie. Nie musimy więc obawiać się ich pobudzającego działania. Warto natomiast wiedzieć o tym, że nasiona konopi są bardzo pożywne i bogate w zdrowe tłuszcze, minerały oraz białko.

Ich smak jest łagodny, przypominający orzechy. Są bardzo bogate w zdrowe tłuszcze – kwasy tłuszczowe nienasycone, kwas linolowy oraz kwas alfa-linolenowy i gamma-linolenowy. 1/4 konopnych kalorii stanowi natomiast pełnowartościowe białko – znacznie więcej niż to ma miejsce w przypadku na przykład ziaren lnu czy nasion chia. Warto również wiedzieć, że w nasionach konopi znajdziemy również witaminę E, fosfor, potas, sód, magnez, siarkę, wapń, żelazo i cynk. Można je spożywać na surowo, jako dodatek do potraw. Można je również piec i gotować. Bardzo wiele wartości odżywczych ma pochodzący z konopnych ziaren olej, który również warto mieć na kuchennej półce.

Jakie właściwości mają nasiona konopi?

Oto najważniejsze właściwości nasion konopi:

  • zmniejszają ryzyko zapadnięcia na choroby serca, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają stany zapalne, zapobiegają występowaniu skrzepów, chronią przed zakrzepicą żylną;
  • przyspieszają regenerację serca po zawale;
  • łagodzą objawy skórne takie jak suchość, swędzenie, zapobiegają egzemie lub minimalizują jej skutki;
  • mogą łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne;
  • wpływają również na zmniejszenie dokuczliwości objawów menopauzy.

Poza tym nasiona konopi są również bardzo bogate w błonnik. Spożywane w całości mogą więc znacznie wspomóc nas we wszelkiego rodzaju problemach trawiennych. Są one źródłem błonnika zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Reguluje on poziom glukozy we krwi oraz wpływa na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu. Ponadto błonnik wspomaga również przechodzenie niestrawionych resztek pokarmowych przez jelita. Dlatego też warto wykorzystać i te właściwości nasion konopnych i śmiało dodawać je do różnego rodzaju potraw.

Zobacz też: http://mitomamka.pl/co-jesc-na-weganskiej-diecie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here