Bycie studentem oznacza czyszczenie swojego konta bankowego do zera? Niekoniecznie, jeśli umiejętnie wykorzystuje się swoją legitymację z ważnymi naklejkami studenckimi do czerpania z nich korzyści. Ulgi czekają na każdym kroku – od PKP, przez ZTM, aż do kin i kręgielni. Z oszczędnościami, jakie można dzięki nim osiągnąć ,trudno się pożegnać po studiach. Zwłaszcza, że te sięgać mogą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych co miesiąc! Posiadanie ważnej legitymacji studenckiej, z aktualnym studenckim hologramem Els, jest o tyle ważne, ponieważ tylko ona potwierdza możliwość korzystania ze zniżek i ulg studenckich. Brak jej podbicia i przedłużenia poprzez nową naklejkę Els ,może mieć nieprzyjemne konsekwencje, w podróży.
Niewiele osób też wie, że dysponując ważnym hologramem i legitymacja studencką, można podróżować komunikacją miejską na bilecie ulgowym, także po przekroczeniu 26 lat. Zdecydowaliśmy się bliżej przyjrzeć ulgom, z jakich na co dzień korzystać mogą studenci. Gdzie pokazać swoją studencką legitymację z naklejka ELS, żeby zapłacić mniej? Jak wiele można zaoszczędzić będąc studentem i posiadając studencką legitymację i naklejkę els? Jakie jeszcze korzyści, oprócz tych dla portfela, płyną z posiadania statusu studenta?
Studenci, a podróż koleją
Aktywni studenci, korzystający z przejazdów koleją zatrzymują w swojej kieszeni najwięcej. Zanim jednak w ich portfelach zostanie zaoszczędzona gotówka muszą pamiętać, by przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, każdy przejazd poza wykupieniem biletu wymaga posiadania ważnego hologramu ELS na legitymacji studenckiej. Po drugie, tylko studenci poniżej 26 roku życia i doktoranci poniżej 35 roku życia mają prawo do zniżek na PKP. Jeśli spełnią te warunki, to podróżowanie po kraju staje się niezwykle korzystne. Aktualna naklejka na legitymacje studencką pozwala kupować zdecydowanie tańsze bilety. To nawet 50 % ceny wyjściowej. Kilka przejazdów PKP w ciągu miesiąca przynieść możne kilkadziesiąt złotych oszczędności. Ale należy zadbać, o ważność swojej legitymacji i studenckiej naklejki Els, bo w kasie biletowej, nikt nie weryfikuje ważności dokumentu. Dodatkowo ulga studencka połączyć się może z innymi ofertami specjalnymi przewoźnika. Za to kontrolerzy, chętnie sprawdzają termin ważności studenckiej naklejki els, a o mandat wtedy nie trudno. Czy te same zasady korzystania z ulg obowiązują w przypadku innych środków komunikacji?
Taniej w komunikacji miejskiej MPK, ZTM i metrze
W przypadku ZTM studenci spotkają się z mniejszymi ograniczeniami. Do ulgowego przejazdu wystarczy bowiem posiadać dokument z ważnym hologramem studenckim i pokazać go kontrolerowi wraz z biletem. W komunikacji miejskiej nie ma mowy o żadnych ograniczeniach wiekowych – jeśli więc chodzisz na studia i skończyłeś 26 lat to nadal z powodzeniem korzystać możesz ze zniżek. W niektórych miastach akademickich, często sama legitymacja studencka z naklejką ELS wykorzystywana jest jako bilet miesięczny. Nie potrzeba zatem osobnej karty biletu miesięcznego. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo w jednym miejscu posiada się zarówno bilet na podróż jak i dokument z ważnymi hologramami Els , który uprawnia do biletu ulgowego. W ten sposób ogranicza się liczbę dokumentów potrzebnych podczas kontroli w autobusie, czy tramwaju. Wróćmy jednak do oszczędności generowanych przez Elektroniczną Legitymację Studencką z aktualna naklejką ELS na rewersie. W ZTM bilety dedykowane studentom są tańsze o 50% od ceny wyjściowej. Dotyczy to zarówno przejazdów jednorazowych, jak i biletów miesięcznych.
Legitymacja i naklejka studencka– to nie tylko zniżki na transport
To, że podróż koleją i komunikacją miejską jest dużo tańsza dla studenta, to fakt powszechnie znany. Ale jest wiele innych korzyści wynikających jakie daje ważne naklejki studenckie Els. Ten dokument, często honorowany jest też w wielu , klubach, barach studenckich , czy restauracjach. Znacznie mniej kosztowne okazać się mogą również wypady do kina, na basen czy na siłownie , zwłaszcza że firmy często przygotowują specjalną ofertę właśnie dla studentów. To dotyczy także , wystaw czy koncertów. Wejściówki studenckie są bowiem tańsze o kilkadziesiąt procent od ceny biletu normalnego, a niekiedy liczyć mogą również na darmowy wstęp na tego typu imprezy.
Dodatkowo posiadacze legitymacji studenckich i hologramów ELS mogą ubiegać się o stypendia socjalne, zapomogi czy wsparcie finansowe od różnych fundacji pomagających studentom czy innych transferów socjalnych. Będąc studentem, ma się zwykle możliwość zakwaterowania w akademiku, o które wnioskować może „plastikowy student” przyjęty do danej uczelni. Legitymacja i naklejka studencka otwierają bowiem przed nim drogę do korzystania z tańszego zakwaterowania , w akademikach, domach studenckich, pensjonatach i tym podobnych, a także w niektórych hotelach!
Nie bez znaczenia jest też łatwiejsze znalezienie pracy przez młodego żaka posiadającego status studenta. Status ten, jest chętnie wykorzystywany przez potencjalnego zatrudniającego. Pracodawcy , poszukując pracowników tymczasowych , chętniej patrzą na studentów, ponieważ nie muszą za nich odprowadzać ubezpieczenia zdrowotnego. To robi za nich uczelnia, na której studiuje młoda osoba. Właśnie dlatego pracodawcy zatrudniając studentów, tak często proszą o ksero odwrotu legitymacji gdzie znajdują się wszystkie naklejki ELS. Dla pracodawcy, taki pracownik, jest zwyczajnie tańszy.
To wszystko powoduje, że studenci z trudem rozstają się ze zniżkami po skończeniu studiów. Ważna naklejka studencka i legitymacja , umożliwiają duże oszczędności i wiele korzyści. Część z nich znalazła nawet „kreatywną” metodę na zachowanie dokumentu. W jaki sposób jest to możliwe?
Czy legitymację studencką można zatrzymać po studiach?
W myśl przepisów, prawo do posługiwania się statusem studenta, a więc posługiwania się z studenckiego hologramu i legitymacji studenckiej , do korzystania ze zniżek i ulg należy się studentom do pewnego konkretnego momentu. Studenci przed obroną swojej pracy dyplomowej, mogą być niemało zdziwienie, gdy Pani z dziekanatu poprosi o zwrot legitymacji studenckiej , mimo że hologram na legitymacji jest wciąż ważny. Z pewnością wielu z nich miało nadzieję że będzie mogło korzystać wciąż ze wszystkich zniżek studenckich, przynajmniej do końca semestru czyli do końca ważności naklejki na legitymacji studenckiej.
Jednak z legitymacji , do końca semestru , korzystać mogą tylko studenci studiów I stopnia. Niestety absolwenci którzy kończą studia magisterskie , musza rozstać się z dokumentem bezwzględnie już w dniu obrony pracy dyplomowej. Nie mają oni możliwości korzystania ze zniżek ponieważ już w dniu obrony, hologram i legitymacja studencka, tracą swoją ważność, bez względu jaka data ważności jest na naklejce na legitymacji takiego studenta. Zdarza się jednak, że absolwenci nie chcąc rozstać się ze swoim dokumentem oświadczają jego zgubienie. Z tej „kreatywnej metody” korzystają najczęściej magistrzy, którzy próbują cieszyć się ulgami do 31 października – daty wskazywanej przez naklejkę na legitymacji studenckiej. Po złożeniu oświadczenia o zgubieniu nie muszą oni zdawać dokumentu w dziekanacie razem z indeksem.