Praca zdalna – różne oblicza

0
583

Śmiało, można by stwierdzić, że wszystko ma swoje dobre i złe strony (w tym, co oczywiste, praca zdalna) i na tym zakończyć temat. To by przecież było proste. Nawet bardzo proste. Chcemy jednak w ramach tego tekstu zastanowić się, jak to faktycznie jest z tą pracą zdalną, która wielkimi butami weszła w nasze życia wraz z nadejściem drugiego kwartału 2020 roku. Czy ma ona dla nas tylko zalety? A może za tym rozwiązaniem kryją się też wady? Sprawdźmy!

Ponad połowa Polaków chce pracować zdalnie!

Takie nagłówki obiegły Internet w 2022 roku. Wynikają one z badań przeprowadzonych na zlecenie słynnego portalu z ofertami pracy i nie tylko o nazwie OLX. Czym to jest spowodowane? Czynników jest wiele i na pewno są one bardzo indywidualne, jednak na pewno można wyróżnić kilka kierunków, tj.:

  • Możliwość wykonywania obowiązków służbowych z dowolnego miejsca;
  • Swoboda ubioru podczas pracy;
  • Większa elastyczność dot. godzin wypełniania zadań;
  • Cisza, sprzyjająca skupieniu;
  • Zmniejszona kontrola nad efektywnością pracy;
  • Oszczędność czasu i finansów na: dojazdach do biura, firmowych lunchach.

Doceniamy więc swobodę wyrażoną w różnorodny sposób. Możemy więc w środku dnia pracy ugotować sobie pełnowartościowy lunch, który będzie nas kosztował mniej niż gotowe danie w firmowej stołówce. Samodzielne dysponowanie przerwami i możliwość pracy w przysłowiowym dresie również są kuszącą opcją. Nie wspominając już o tym, że jeśli mieszkamy sami lub nasze dzieci są w przedszkolu/żłobku/szkole – prawdopodobnie dom będzie cichszym miejscem pracy niż biuro, wypełnione sprzedawcami.

Managerowie wolą spotkania stacjonarne

Nie wszyscy managerowie są jednak zadowoleni z trendu pracy zdalnej lub hybrydowej. Utrudnia to ich własną pracę. Rozproszonymi zespołami o wiele trudniej jest sterować. O kontroli to już faktycznie nie ma mowy. Przecież nie zmusimy nikogo, aby odebrał każdy nasz telefon, choćby z najpilniejszą sprawą. W biurze uniknięcie kontaktu z przełożonymi jest niemożliwe – w godzinach pracy powinniśmy być zawsze w pobliży swojego biurka. W czasie home office, cóż… Telefon zawsze może się rozładować.

Managerowie nie mają więc łatwego zadania, aby zapanować nad efektywnością takiego zespołu. Jeśli zarządzają podwładnymi, którzy mają wysoki poziom motywacji wewnętrznej – na pewno grupa da radę osiągnąć założone cele kwartalne. Jednak w przypadku mniej zmotywowanych pracowników może być trudniej. Z tego względu wielu kierowników optuje za utrzymaniem stacjonarnych spotkań zespołu, aby w ten sposób motywować współpracowników.

Masz problemy ze znalezieniem pracodawcy?

Szukanie pracy w trybie zdalnym to trudny orzech do zgryzienia. Nigdy nie mamy pewności, czy firma, która wystawia ofertę pracy, w ogóle istnieje. A co dopiero mówić o jej wypłacalności, dynamice zatrudnienia, czy ogólnej atmosferze. Wszystko owiane jest nutka pewnej tajemnicy. To, co pasuje do bajek i baśni, niekoniecznie wpisuje się w rynek pracy. Jako pracownicy chcemy wiedzieć, na czym stoimy. Najlepiej jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie.

Pracodawcę można jednak wcześniej „wybadać”. Co jest Ci do tego potrzebne? Wyszukiwarka Work or Not! Wpisujesz w niej nazwę sprawdzanej firmy, aby dowiedzieć się, jak postrzegają w niej pracę inni. Masz informację z pierwszej ręki – od samych pracowników! W końcu, kto będzie wiedział lepiej od osób, które współpracowały lub pracują w przedsiębiorstwie? Portal pozwala także ustawić „alarm”, który powiadomi Cię o każdej nowej opinii dla oznaczonej firmy. Z Work or Not utrzymasz rękę na pulsie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here